Websitenizin Hızı SEO için Kritiktir

websitesi-hizi-ve-seo-calimasi

Kullanıcı deneyiminin SEO için öneminden daha önce bahsetmiştik. Sitenizdeki sayfaların hızı, kullanıcı deneyiminin önemli bir parçası olmakla beraber SEO çalışması için de doğrudan bir etkendir. Sayfalarınızın yüklenme hızı sitenizin altyapısı hakkında önemli işaretler verir. İyi geliştirilmiş ve optimize edilmiş bir sitenin sayfaları daha hızlı açılır ve daha az bir bant aralığı yükü getirir. Özellikle mobil cihazlardan internet kullanımının arttığı günümüzde site hızınız kullanıcı deneyimi ve SEO açısından daha belirleyici hale gelmiştir.

Hız SEO için Neden Önemlidir ?

Hayatımızdaki diğer her şey gibi internet de hız odaklı bir gelişim izliyor. Kullanıcılar istediği bilgilere bir kaç saniye içinde ulaşmak istiyor ve ortalama bir internet kullanıcısı bile giderek daha sabırsız bir davranış sergiliyor. Websiteleri de bu yüzden daha iyi performans göstermek için birbirleriyle yarışıyorlar. Bir çok araştırmaya göre internet kullanıcıları bir sayfanın iki saniye civarında açılmasını beklediğini gösteriyor. Daha yaaş açılan sayfalar, henüz tüm yükleme tamamlanmadan kullanıcılar tarafından iptal edilip başka bir sayfaya geçiliyor. Benzer araştırmalara göre sitenizin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, kullanıcıların% 40’ı başka bir siteye yönlenme eğilimi göstermekte.

Google ve diğer arama motorları da sitenizin performansını doğrudan ya da dolaylı olarak yakından takip ediyor. Doğrudan olan kısmı, sayfalarınızın açılış hızının Analytics gibi uygulamarda kayıt altında tutulması ile gerçekleşiyor. Dolaylı olarak ise, sitenize girmeye çalışıp da hız veya başka bir nedenden ötürü bu isteğini iptal eden kullanıcıların sayfa istatistiklerinizi kötü olarak etkilemesi nedeniyle oluyor. “Bounce Rate” veya “Hemen Çıkma Oranı” olarak bilinen bu istatistik, kullanıcıların websitenizde aradığı şeyi bulamadığını arama motorlarına sinyalliyor. Bu da arama sonuçlarındaki sıranız için kötü bir etki yaratıyor.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmalarının önemli bir kısmı da sitenizi kullanıcılar için çekici bir hale getirmektir. Eğer sayfalarınız yavaş bir performans gösteriyorsa bu yarışa 1 – 0  geride başlıyorsunuz demektir. Bu yüzden site içi SEO çalışmalarında ilk elden halledilmesi gereken konulardan birisi sitenizin performansıdır.

Google mühendisleri 2018 yılı içerisinde artık site hızını doğrudan bir sıralama faktörü olarak kullanacağını da açıkça belirttiler ve bu konu her zaman olduğundan daha da önemli bir hale geldi, özellikle de mobil arama sonuçları açısından.

Sitenizin Hız ve Performansını Arttırmak için Yapabilecekleriniz Neler ?

websitesi-performansi

Sitenizin Performansını Analiz Edin

İlk iş olarak, sitenizin hızını nesnel olarak test etmelisiniz. Bunu yapmak için, Google Page Speed Insights, GTmetrix veya Pingdom’u kullanabilirsiniz; bu araçların hepsi sitenizin performans sorunlarını size listeler, ve düzeltme önerileri getirir.

Tüm sayfa türlerinizi bu araçlarla test ederek ayrı ayrı sorunlarını tespit etmek çözümün ilk parçasıdır. Yaptığınız iyileştirmelerin sonuçlarını da bu araçlarla takip ederek, doğru yolda olup olmadığınızı sürekli kontrol etmelisiniz.

Sitenizin Temellerini Hafif ama Sağlam Kurun

Bu konuda ilk şart hızlı bir hosting hizmetine sahip olmaktır. Hosting şirketiniz ne kadar verimli ise sayfalarınız o kadar iyi performans gösterir. Eğer yüklü trafik hedefleyen bir siteniz varsa Dedicated Hosting diye tabir edilen, paylaşımsız hosting paketlerini tercih etmelisiniz. Böylece bant yükünüzü başka sitelerle paylaşmaz ve sayfalarınızı daha hızlı sunabilirsiniz. Ayrıca Hosting şirketinizle iyi bir iletişim kurup, hızınızı arttıracak iyileştirmeler sağlamalarını onlardan talep edebilirsiniz.

Eğer hosting performansınız çok iyi değilse bir içerik dağıtım ağı kullanmayı da düşünebilirsiniz. CDN (Content Delivery Network) diye anılan bu hizmetler sayfalarınızı kendi sunucularından daha hızlı dağıtarak sitenizin performansını önemli ölçüde iyileştirebilmektedir. Bu hosting paketinizi yükseltmeye alternatif olarak düşünülebilir bir seçenektir.

Sitenizin kodları veya kullandığınız temalar (WordPress veya Drupal temaları vs.) da sayfa yükünüzü ve hızınızı doğrudan etkilemektedir. Temiz kodlarla yazılmış siteler, sunucular üzerindeki yükü minimize ederek daha iyi performans sağlarlar. Bu yüzden kod yazılımı ve tema seçimi de oldukça önemlidir.

Site Güncellemeleri ve Bakımı

Sitenizim bütün unsurlarını olabildiğince güncel tutmanız site sağlığı ve performansı açısından bir diğer önemli faktördür. Sitenizin HTML ve PHP kodaları, kullandığınız tema ve eklentileri de kapsar. Güncel yazılımlar sitenizi hem güvenlik olarak iyileştirirken hem de hıza kötü etki eden faktörleri devre dışı bırakmanızı sağlar.

Hostinginiz sitenizin birincil güncellemelerinden sorumludur, ancak yine de onlarla iletişimi sıkı tutup gerekli güncellemeleri zaman zaman kontrol etmekte fayda vardır. Teknolojiniz ne kadar güncel olursa, siteniz o kadar güvenlidir ve o kadar verimli çalışır.

Veritabanınızı da belirli aralıklarla temizlemek site bakımınız için iyi bir pratiktir. Kullanılmayan içerik ve fonksiyonlar temizlenerek sitenin taze ve verimli kalması sağlanmalıdır. Eğer WordPress veya Drupal gibi CMSler kullanıyorsanız bu bakımı sağlayan çeşitli eklentilerden faydalanabilirsiniz.

websitesi-hizi-ve-seo

Site Performansını Arttırmak İçin Diğer Taktikler

  • Sitenizdeki videoları kendi sunucunuzda barındırmak yerine “embed” etmek suretiyle yerleştirip Youtube gibi servislerde barındırın.
  • Site içi resimlerinizi ve dosyaları sıkıştırın ve optimize edin
  • Sunucuya gönderilen istek sayısını olabildiğince azaltın (ör., Her sayfada kaç tane yayın göstereceğinizi sınırlayın, yorumları ve yayınları sayfalara bölün, resimler için tembel yükleme uygulayın)
  • Önbellekleme özelliklerini etkinleştirin
  • Ayrı javascript ya da css dosyalarını birleştirin
  • Kaynak dosyaların boyutunu olabildiğince küçültün
  • Pingback veya trackbackleri olabildiğince devre dışı bırakın
  • Statik kaynaklarınıza süre sonu başlıkları ekleyin (bu, bir ziyaretçinin tarayıcısının içeriği önbelleğe aldığı süreyi belirler)
  • CSS yayınını optimize edin

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (HMS) Uygulaması (AMP)

İnsanlar artık online etkinliklerinde mobil cihazları daha fazla kullanıyor. Site hızınızın yalnızca masaüstü bilgisayarlarda değil aynı zamanda mobil cihazlarda da hızlı bir şekilde açılması gerekiyor.

Mobil cihazların yaygın kullanımı nedeniyle Google, sayfaları oluşturmak için tamamen yeni bir yol ve mobil interneti etkili bir şekilde değiştiren Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (HMS(‘ı devreye soktu ve bu tür sayfaları mobil cihazlarda daha ön plana çıkarmaya başladı.

HMS, mobil cihazlardaki yükleme hızlarını artırmak için tasarlanmış açık kaynaklı bir yazılımdır. HMS’den önce bile Google, mobil cihazlara uygun siteleri tercih etmeye yönelik adımlar atmaya başlamıştı. HMS ile birlikte ise artık Google’ın bu hassasiyeti resmiyet kazanmış oldu. Hala belli bir takım eksiklikleri olan bu yazılımı destekleyen sayfalar oluşturmak geleceğe iyi bir yatırım olabilir. Sizin iiçin bu konuyu takipte kalacağız ve gerekli websitelerinde deneyerek ne tür sonuçlar aldığımızı sizlerle paylaşacağız.

Bir Diğer Yazımız >>  Garantili SEO Hizmeti

Net SEO Uzmanı sunduğu SEO Hizmeti dışında, SEO konusundaki farkındalığı arttırmaya ve genel olarak İnternet'i kullanıcılar için daha iyi hale getirebilecek her çalışmaya da katkı sağlamaya çalışıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmamış)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Ankara SEO

Garantili SEO Hizmeti

Garantili SEO Konusunda Vaatler ve Gerçekler Birbirini Tutuyor mu? Garantili SEO konusunun…
İçeriği Görüntüle

Google Zengin Kartlar (Rich Snippets) – SEO’da Bir Adım Önde

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Nedir? Zengin Kartlar (Rich Snippets), site geliştiricilerin HTML…
İçeriği Görüntüle
kullancı deneyimi seo çalışması tıklanma oranı etkileri resim

Sitenizdeki Kullanıcı Deneyiminin SEO Çalışması Açısından Önemi

Websiteleri için yapılan SEO çalışmalarının bir çoğu çok belirleyici olan bir faktörü…
İçeriği Görüntüle

Yorumunuzu Paylaşın