Temmuz Ayı Seo Gelişmeleri: Google’dan İki Önemli Güncelleme

Kapsamlı Seo Hizmeti için Analiz Talep Et!

Sektörün En Kapsamlı Seo hizmeti ve en etkili Seo stratejisi için:

Seo Uzmanı » Temmuz Ayı Seo Gelişmeleri: Google’dan İki Önemli Güncelleme

SEO’nun baş aktörü Google, temmuz ayında 2 kritik güncelleme paylaştı. Bunlardan ilki mobildeki sayfa yüklenme hızının, mobil arama sonucu sıralamasını etkileyen kriterlerden biri olması oldu. 7 Ocak 2018’de kullanıcı deneyimini artırmak için böyle bir karar alan Google, temmuz ayında çalışmalarını ve entegrasyonu tamamladı ve mobil sayfa yüklenme hızı artık kesin olarak sayfa sıralanma ölçütlerinden birisi oldu. Peki sayfamızın yüklenme hızının yeterli olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bu konuda çok sıklıkla kullanılan https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ linkindeki Google’ın PageSpeed Insights eklentisini önerebilirim.

İkinci önemli güncelleme ise güvenlik alanında gerçekleşti. Yeni güncellemeye göre artık https şifrelemesi olmayan siteler Chrome tarayıcısında güvenli olmayan site olarak gösterilecek. Chrome 68 güncellemesiyle gelen bu özelliğe göre artık http siteleri güvenli değil olarak gözükecekler. Google, bu siteleri güvenli değil şeklinde etiketleyeceğini aslında 8 Şubat 2018’de duyurmuştu ve webmasterlar da bu doğrultuda adımlar atarak https’e geçmeye başlamışlardı. Geçtiğimiz sene %37 civarında olan https site oranı şu anda yaklaşık %71 olup bu oranın artmasına kesin gözüyle bakılıyor. Http sitelerinin Chrome 68’de nasıl etiketlendiğini aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Site Güvenliği Http vs HTTPS

Peki bu iki yeni güncellemeden hangi sonucu çıkarmalıyız? Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı bilgileri güvenliğinin ikisinin birlikte çok önemli olduğunu görmekteyiz. Günümüzde online başarı için artık sadece çok hızlı veya çok güvenli olmanın yetmediğini gözlemlemekteyiz. Bu sebeple sadece hıza veya güvenliğe değil sitemizde her iki özelliğe birden yatırım yapmalıyız.

Güncellemelerden çıkarabileceğimiz ikinci sonuç ise Google’ın; arama motorları arasındaki neredeyse tekel sayılabilecek konumunu, kullanıcıları ve insanlık için oldukça başarılı ve agresif bir şekilde kullandığıdır. Google’ın tekel gücünü kullanarak webmasterları ve biz dijital pazarlamacıları, sürekli iyileştirmeler yapmaya ve güncel tutmaya zorladığını görmekteyiz. Bunu da hem kullanıcı hem bizler adına olumlu olarak görebiliriz.

Kaynakça

İlk haber için →  https://bit.ly/2Dt5Plz

İkinci haber için → https://bit.ly/2tczcV1

Ege Büke, Net Seo Uzmanı için içerik yönetimi ve dijital pazarlama araştırmaları yapmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme Bölümü öğrencisidir. Dijital Pazarlama'ya dair her gelişmenin sıkı bir takipçisidir. Ankara'da doğup büyümüş olan Ege, basketbol fanı olup boş zamanlarında NBA maçlarını takip etmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verilmiş, ortalama: 5.00 içinden 5)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal SEO Uzmanlığı Ne Nitelikler Gerektirir?

Kurumsal Seo Uzmanı Asgari Nitelikleri Kurumsal Seo uzmanınızı değerlendirirken hangi konularda uzmanlıkları…
İçeriği Görüntüle
Anahtar Kelime Araştırmasi Seo Calismasi

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber SEO dünyasında sıralama…
İçeriği Görüntüle
Seo Sözlüğü

SEO Sözlüğü – Yeni Başlayanlar İçin

Her alanın olduğu gibi SEO alanının da kendine özgü bir terminolojisi bulunmaktadır.…
İçeriği Görüntüle
Seo ve Sem Farklari

6 Maddede SEO ve SEM’in Farkları

Web sitenizin arama motorlarında daha yüksekte mi çıkmasını istiyorsunuz? Web sitenizin arama…
İçeriği Görüntüle