Sitenizdeki Kullanıcı Deneyiminin SEO Çalışması Açısından Önemi

Websiteleri için yapılan SEO çalışmalarının bir çoğu çok belirleyici olan bir faktörü gözden kaçırır. Bu da siteyi kullanan kullanıcıların deneyimidir. Siteyi ziyaret eden insanların sayfalarla girdiği etkileşim içerik kalitesi hakkında bir çok ipucu verdiği gibi arama motorları açısından da sitenizin en önemli referansıdır. Bu yüzden SEO çalışmasının ana odaklarından biri olmalıdır kullanıcı deneyimi.

Arama motorları (özellikle Google) bu konuda oldukça dikkatlidir ve sitenize giren ziyaretçilerin davranışlarını istatistiksel olarak kaydeder. Bu istatistikler Google’ın sizi arama sonuçlarında hangi sırada çıkaracağını doğrudan etkilemektedir. Çünkü Google gibi arama motorları, her arama sorgusunda karşımıza çıkardıkları sonuçlarla bir nevi listelenen sitelere referans olmaktadır, ve bunu kullanıcıların gerçekten ihtiyacı olan şekilde düzenlemek amacı güderler.

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Kullanıcı Deneyimi Nedir ve Nasıl Ölçülebilir?

Kullanıcı deneyimi, sitenize giren ziyaretçilerin sitenizle etkileşim kalitesidir. Yani siteniz kullanıcıların kolaylıkla kullanabilip, faydalı içerik keşfedebildiği bir site ise bu sitenizin kullanıcı dostu olduğunun göstergesidir. Eğer sitenizde dolaşmak çok kolay değil, ve içerikleriniz de çok fazla bir kitleye hitap etmiyorsa durum bunun tersidir.

Bir siteye giren kullanıcının o sitedeki ölçülebilen davranışlarından bazıları şunlardır:

 • Sitenize girildiğinde sayfa kaç saniyede açılmaktadır?
 • Girdiği sayfadan sonra aynı site içinde başka sayfaları gezmiş midir?
 • Giriş yaptığından itibaren kaç sayfa gezmiştir?
 • Site içinde toplam geçirdiği süre ne kadardır?
 • Site yöneticisiyle irtibata geçmek adına herhangi bir iletişim formu doldurmuş mudur?
 • Site içinde video, resim veya diğer medya türleriyle etkileşime girmiş midir?
 • Sayfayı sosyal medyada paylaşmış mıdır?
 • Veya içerik yorumlarına katkıda bulunmuş mudur?
 • İçeriğin görüntülenmesini engelleyen Pop-up elementler veya reklamlar var mıdır?
 • Yazılar okunaklı ve cümleler anlaşılır mıdır?
 • Site içi bağlantılar sayesinde tüm sayfalara kolayca erişilebiliyor mu?
 • Site mobil ziyaretçiler için doğru şekilde gösteriliyor mu?

SEO Hizmetlerimizi ve İndirimli SEO Fiyatlarımızı İncelediniz mi?

kullanıcı deneyimi ve seo

Arama Motorları için Kullanıcı Deneyimi Ne İfade Eder ?

Bu ve bunun gibi bir çok veri arama motorları tarafından her site için detaylı olarak incelenmektedir. Peki neden arama motorları bu konuyla ilgilenir?

Arama motorları bu verileri daha sonra aynı tür aramalarda hangi sonuçları listeleyeceklerini belirlemek için kullanırlar. Eğer yukarıda saydığımız ve daha bir takım istatistiksel veriler site hakkında olumlu bir algı yaratıyorsa websitesinin bu aramalarda üst sıralarda çıkmasında bir sakınca görünmez. Hatta bu veriler çok daha olumluysa sıralamalarda daha da yükselme şansı oluşur.

Bir Diğer Yazımız >>  Google Zengin Kartlar (Rich Snippets) - SEO'da Bir Adım Önde

Fakat tam tersi bir durumda, yani kullanıcıların deneyiminin negatif olarak algılandığı durumlarda, sayfaların daha sonraki benzer aramalarda listede çok daha arka sıralarda kalması hatta liste dışı kalması gibi durumlar meydana gelmektedir.

Yani özetle, ziyaretçilerinizin sayfalarınızla karşılaştıktan sonra verdikleri tepkiler sizin SEO sıralamanızı birebir etkilemektedir. Eğer sitenize giriş yapan kişiler ilk girdikleri sayfadan sonra diğer sayfalarınıza da göz atmak istiyor ve sitenizde belli bir zaman geçiriyorlarsa ve bunu ziyaretçilerinizin çoğunluğu sağlıyorsa, arama motorları sitenizdeki içeriğin kaliteli ve okunmaya değer olduğu algısını oluşturur. Bu da direkt olarak sıralamalarınıza yansır.

Google Gerçekten de Kulanıcı Deneyimini Gözetiyor mu ?

Google mühendislerinden Paul Haahr da Google’ın arama sonuçlarında Tıklanma Oranı ve kullanıcı deneyimini bir sıralama faktörü olarak kullandığını onaylamıştır. Tıklanma oranı ve site içi kullanıcı deneyimi verileri ne kadar yüksekse sıralama sonuçlarınız da o denli yükselecektir. Google bunu tespit için sayfanızı A/B modelli denemelere tabi tutarak belli sıralamalarda nasıl bir tıklanma oranı yakaladığınızı ve bu tıklanmalar sonrası kullanıcıların nasıl tepki verdiğini hesaba katarak sizi ideal sıraya yerleştirmektedir. Sayfalarınız belirli bir konum için beklenen organik Tıklanma Oranını ne kadar çok tutturabilirse, önemli organik konumlarda görünme olasılığınız o kadar artmaktadır.

Örneğin arama motorlarının birinci sırada listelediği bir sonuç eğer bu sıralama için belirlediği Tıklama oranını (diyelim ki %20) yakalayamaz ise, daha sonraki aramalarda yüksek ihtimalle yerine başka bir sonucu ilk sırada çıkaracaktır ve sıralama düşecektir. Aynı şekilde, örneğin yedinci sırada listelenen bir websitesi, önündeki rakiplere kıyasla beklentileri aşıyorsa, sıralaması da ilerleyen zamanlarda yükselme gösterecektir. Aynı şekilde, tıklandıktan sonra ziyaretçisini site içinde daha çok tutabilen siteler de bu pozitif ayrımcılıkla sıralamalarını geliştirecektir.

İçerik Kalitesi ve Kullanıcı Deneyimi SEO Çalışmasının En Önemli Bileşenleridir

Sonuç olarak, hep dediğimiz gibi sitelerinize arama motorlarının gözüyle bakmak ve artılarını eksilerini değerlendirmek SEO açısından sizin avantajınıza fark yaratan bir perspektiftir. Bu bakış açısına kullanıcı deneyimini de gözeterek baktığınızda ise rakiplerinize karşı avantaj yakalayabilir, hem sitenizi daha kullanıcı dostu ve kaliteli bir hale getirmiş olursunuz hem de kitlenizi önemli ölçüde genişletebilirsiniz.

Net SEO Uzmanı sunduğu SEO Hizmeti dışında, SEO konusundaki farkındalığı arttırmaya ve genel olarak İnternet'i kullanıcılar için daha iyi hale getirebilecek her çalışmaya da katkı sağlamaya çalışıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmamış)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Ankara SEO

Garantili SEO Hizmeti

Garantili SEO Konusunda Vaatler ve Gerçekler Birbirini Tutuyor mu? Garantili SEO konusunun…
İçeriği Görüntüle

Google Zengin Kartlar (Rich Snippets) – SEO’da Bir Adım Önde

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Nedir? Zengin Kartlar (Rich Snippets), site geliştiricilerin HTML…
İçeriği Görüntüle

Websitenizin Hızı SEO için Kritiktir

Kullanıcı deneyiminin SEO için öneminden daha önce bahsetmiştik. Sitenizdeki sayfaların hızı, kullanıcı…
İçeriği Görüntüle

Yorumunuzu Paylaşın