SEO Nedir

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? SEO kavramı arama motorları kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıkmıştır ve özetle internet sayfalarının arama motoru (en yaygın olarak Google) kriterlerine göre düzenlenip, arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmesi için yapılan site-içi ve site-dışı optimizasyon çalışmalara verilen isimdir. 

Hemen Ücretsiz SEO Analizi Talep Et!

Web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması için nasıl bir stratejiye ihtiyacı olduğunu biz biliyoruz. Seo Uzman yardımı almak istiyorsanız sizin için hemen sitenizi analiz edelim, ayrıntılı bir raporla sizi adım adım zirveye taşıyacak planımızı anlatalım. Seo Analizi

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi Seo Uzmanı Net Seo Uzmani ile Google'da Zirveye yerleşin!

 

Seo Uzmanı » SEO Nedir ?

SEO Nedir?

SEO kelime anlamı olarak "Search Engine Optimization" yani "Arama Motoru Optimizasyonu demektir. "Seo Nedir?" sorusunu cevaplandırmak için belki de en iyi yol konuya arama motorlarının gözünden bakmaktır. Örneğin Google'da bir kelime veya kelime dizisi arattığınızda, Google sizin için en faydalı, işe yarar, ve aradığınız konuyla en yakından alakalı sonuçları önünüze getirmeye çalışır. Hizmet tanımları budur. Fakat Google bunu binlerce çalışanına internet sayfalarını inceleterek yapmaz. Karmaşık bir algoritma kullanarak ve birçok veriyi göz önünde tutarak sizin karşınıza aradığınız kelimelerle ilgili sonuçları getirir. İşte SEO Nedir sorusunun cevabı burada gizlidir. Uzman bir SEO çalışması yapılan internet sayfalarında, yapılmak istenen şey, bu sayfaları arama motorlarının pozitif biçimde algılayacağı şekilde düzenlemektir. Böylelikle arama motorlarında üst sıralara çıkma hedefiyle yapılan bu çalışmalar bütününe SEO denir. 

En İyi Seo Uzmanı ile Hızla Zirveye Çıkın

Seo Nedir

Yeni Başlayanlar için: SEO Nedir?

Daha basit bir anlatımla SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, internet sitenizi her anlamda geliştirmenin etkin ve düşük maliyetli bir yoludur. Size direkt faydası sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlamasıdır. Google'da (veya başka bir arama motorunda) bir arama gerçekleştirdiğinizde karşınıza çıkan sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır. Bu algoritmalar, hangi internet sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vs. gösterileceğine karar vermek için çeşitli faktörleri göz önüne alır. Websitenizi arama motorları için optimize etmek size en iyi duruma getirilmemiş sitelere göre bir avantaj sağlayacak ve web sitenizin daha üst sıralara girme şansını artıracaktır.

SEO çok yönlü teknik ve içerik bilgisi ve tecrübesi gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Arama motorlarının günden güne yenilenen algoritmaları ile sürekli yenilenen bir konudur ve her site için farklı gereklilikler getirir. Yani her SEO çalışması, sektörel durumlara göre, websitesinin içerik yapısına göre ve sitenin rakiplerinin durumuna göre farklılıklar gösterir. SEO Hizmeti nasıl verilmelidir konusundaki yazımızı okumak için aşağıdaki butonu takip edebilirsiniz.

Seo Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Bir web siteniz var ve arama motorlarında daha üst sıralara çıkmasını sağlayıp daha çok trafik kazanmak istiyorsunuz. Bunu başarmak için yapmanız gereken şey arama motorlarının sitenizi üst sıralar için uygun bulmasını sağlamak olacaktır. Bunun da ön koşulu site içeriklerinizin kalitesini ve Seo optimizasyonunu en üst düzeye taşımaktır. En temel adımları sizin için sıralayalım:

1- Size En Çok Trafik Sağlayacak Anahtar Kelimeleri Belirleyin

Sitenize gelmesini hedeflediğiniz kullanıcıların hangi aramaları en çok yaptığını belirlemek Seo optimizasyonu yaparken neleri dikkate almanız gerektiğini belirleyecektir. Arama kelime hacimlerini Google Adwords hesabınız üzerinden veya Google Trends gibi uygulamalarla öğrenebilir ve belirlediğiniz anahtar kelimeler üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

2- Kendi Web Sitenizin Seo Analizini Yapın

Belirlenen anahtar kelimelerde kendi site içeriklerinizi inceleyin. İçerikleriniz bu anahtar kelimelerde gerçekten faydalı bilgiler sağlıyor mu, kullanıcılar sayfanıza bu kelimeleri arayarak girdiğinde aradığı cevabı buluyor mu bunları tespit edin. Kullanıcıların faydalı ve gerekli bulmadığı bilgiler Seo konusunda sizi eninde sonunda başarısız kılacaktır. Anahtar kelimeleri metin içinde stratejik yerlere yerleştirerek ve kapsamlı bir içerik oluşturarak kullanıcıların sayfanızda aradığını bulmasına yardımcı olun.

3- Rakip Sitelerin Seo Analizini Yapın

Bu anahtar kelimelerde arama motorlarında üst sıralarda çıkan rakip sitelerin Seo analizini yaparak onların üst sıralarda çıkmasını sağlayan faktörleri listeleyin. Bu analiz size sitenizin o siteler gibi üst sıralarda çıkması için ne yapmanız gerektiği konusunda aydınlatıcı olacak ve stratejinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Rakiplerinizin iyi Seo pratiklerini geliştirerek daha iyisini yapabilirseniz onların önüne zamanla geçebilirsiniz.

4- Sayfanızın Mobil Cihazlar için Uyumlu Olduğundan Emin Olun

Mobil aramalar artık masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramalara göre daha ön plana çıkıyor. Bu da demek oluyor ki önemli miktarda kullanıcılarınız web sitenizi küçük ekranlı mobil cihazlarla gezecektir. Bu nedenle web sitenizin mobil cihazlarda kusursuz olarak görüntülendiğinden emin olun. Google’ın “Mobile First Index” prensipleri ile artık bu konu her Seo çalışmasının önemli bir aşaması haline gelmiştir.

5- Site İçeriklerinizi Birbirine Seo Uyumlu Bir Şekilde Bağlayın

İçeriklerinizin birbirine site içi linkler ile bağlanması hem kullanıcı deneyimini geliştirir hem de arama motorlarının sitenizin yapısı ve içerikleri hakkında daha çok fikir toplamasına yardımcı olur. Konu ile ilgili site dışına verdiğiniz bağlantılar da sayfa içeriğiniz hakkında sinyal göndermek için son güncellemelerle etkili bir yol olmaya başlamıştır.

6- Site Hız ve Performansını En Yüksek Seviyeye Taşıyın

Sitenizin hızı arama motorları için hem dolaylı hem de direkt olarak önemli bir referanstır. Hızlı ve performansı yüksek siteler kullanıcıların siteyle etkileşimini arttırarak arama motorlarına sitenizin iyi bir site olduğunu sinyaller. Ayrıca son Google güncellemeleri ile artık arama motoru algoritmasında site hızı önemli bir faktör olarak yer almaktadır. Yani Google yavaş siteleri sıralama pozisyonu olarak cezalandırmaktadır.

7- Sayfa Meta Metinlerini, Başlıklarını ve Etiketlemelerini Özenle Hazırlayın

Meta açıklamalar ve başlıklar tıklanma oranlarınızı önemli ölçüde etkileyen metinlerdir. Arama sonuç sayfalarında göründükleri için kullanıcıların tıklama oranlarını arttırmak için kullanacağınız en etkili yoldur. İyi ve stratejik olarak hazırlanmış Meta Etiketlemeler Seo başarınızın en önemli belirleyicilerinden biridir.

8- Sitenizi Sürekli Güncel Tutun ve Yeni İçerikler Oluşturmayı Kesintisiz Olarak Gerçekleştirin

Google “ölü” diye tabir edilen siteleri pek sevmez. Diğer arama motorları da öyle. Sürekli yenilenip güncellenen ve konusunda uzman ve ilginç siteler sabit sitelerin her zaman önüne geçecektir. Sürekli bir şekilde kaliteli içerik oluşturmak sizi arama motorlarında hem üst sıralara taşır hem de orada kalıcı olmanızı sağlar.

9- Sitenize Kaliteli Bağlantılar (Backlink) Edinin

Backlink sitenizin referanslarıdır. Ne kadar kaliteli backlinleriniz olursa arama motorlarının gözünde o kadar güvenilir bir site olursunuz. Böylelikle arama sonuçlarında sitenizi üst sıralarda listelemek için daha fazla neden öne sürmüş olursunuz.

10- Seo Optimizasyonunu Tek Bir Seferlik Değil Sürekli Hale Getirin

Seo optimizasyonu sürekli bir aktivitedir ve arama motoru sıralamalarınızı geliştirip üst sıralarda kalıcı olmanız için daimi bir şekilde yapmanız gerekir. Eğer bir web sitesine sahipseniz iyi sonuçlar almak için Seo çalışmalarını düzenli bir iş olarak kendinize edinmeli veya bir uzman yardımı almalısınız.

SEO Çalışmasını Bu Kadar Önemli Kılan Nedir ?

Her gün milyonlarca insan arama motorlarını kullanarak bilgi, ürün, hizmet, adres veya eğlence araçları aramakta. Mobil internetin de yaygınlaşmasıyla insanlar artık her an akıllarına gelen sorulara bu kanalla cevap arıyorlar. İnternet üzerinden hizmet sağlayan sayfalar da bu aramalarda insanların karşısına çıkmak için birbirleriyle yarış halindeler. Seo çalışmaları bu nedenle artık geleneksel reklam yollarına alternatif verimli bir olanak sunuyor. 

İyi bir SEO çalışmasının size faydası nedir? : 

 • SEO'nun en önemli faydası sitenizin trafiğini arttırması ve ziyaretçilerinizle daha fazla etkileşim sağlamasıdır. Arama motorlarının kullanıcılarının çoğu yüksek ihtimalle arama sayfalarında en baştaki 5 öneriden birini tıklar. Bu nedenle bu durumdan faydalanmak ve sitenize ziyaretçi veya online mağazanıza müşteri kazandırmak için üst pozisyonlarda olmanız önemlidir.
 • Arama motorlarında üste çıkmanın yanında, doğru SEO uygulamalarıyla sitenizin kullanılabilirliğini ve kullanıcı deneyimini de geliştirmiş olursunuz. İnsanlar sitenizle daha çok etkileşime girer, daha çok sayfa gezerler. İyi düzenlenmiş içerik sayfada kalma sürelerini de iyileştirir. Bu kazanımlar Google'ın arama motoru için de etkilidir. Kullanıcıların daha fazla etkileşime geçtiği sayfalar tutarlı bir şekilde Google'da üst sıralarda yer alır. 
 • Teknik SEO çalışmaları doğrultusunda sitenizin altyapısı da güçlenir, daha hızlı yüklenen sayfalara ve tüm cihazlarda mükemmel görünüm sağlayan tasarıma kavuşur. Bir çok SEO çalışmasında göz ardı edilen bu konu hem sitenizin arama motorları gözünde kalitesini yükseltir hem de ziyaretçilerinizin site deneyimini geliştirir. 
 • Kullanıcılar arama motorlarına güvenir, bu nedenle arama sonuçlarında, aranan anahtar kelimelerde üst sıralarda görünmek kullanıcılarda websitenize yönelik bir güven oluşturur. Marka değeriniz için arama sonuçlarında kalıcı olarak en yükseklerde çıkabilmeniz çok ama çok önemli bir faktördür. Hedef kitlenizin karşısına ne kadar çok oranda çıkarsanız markanızın akılda kalması ve ikna ediciliği o kadar artar.
 • SEO web sitenizin sosyal tanıtımında da önemlidir. Arama sonuçlarında websitenizi bulan kullanıcıların, sayfalarınızı Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya kanallarında tanıtması da daha olasıdır. Kaliteli bir içeriğe kavuşan her site doğal olarak sosyal medyada da daha fazla kişi tarafından paylaşılacak ve sosyal medya trafiğiniz de artacaktır. 
 • SEO, kapsamlı web sitelerinin düzgün çalışması açısından da önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri doğrudan ve dolaylı olarak SEO'dan yararlanabilir. Doğrudan faydası arama motoru trafiğindeki artış ve dolaylı yararı ise, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye sahip olmaktır.
 • SEO sizi rekabette öne geçirir. İki websitesi aynı şeyi satıyor yada aynı konuda içerik yayınlıyorsa, arama motorları için optimize edilmiş sitenin daha fazla kişiye erişme, daha çok müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma ihtimali yükselir. Hem de bunu diğer geleneksel reklam faaliyetlerine ihtiyaç duymadan çok daha ekonomik bir yolla yapar. 

Sonuç olarak SEO hem sitenizin içerik/kullanılabilirlik/teknik kalitesini arttırır hem de arama motorlarını sitenizi daha yukarı sıralarda listelemesini sağlar. Kullanıcılarınız sitenizde daha çok zaman geçirir, daha fazla kişiye ulaşır ve ulaştığınız kişilerle etkileşiminizi (online satış, içerik okunması, tanıtım yazıları) büyük oranda arttırırsınız. 

Sitenize uygun bir SEO çalışması için hizmetlerimizi ve indirimli SEO Fiyatlarımızı inceleyin.

SEO Onemi Nedir

İyi Bir SEO Çalışması Sitenize:

 1. Daha kaliteli içerik
 2. Daha doğru sayfa teknik altyapısı
 3. Doğru yapılandırılmış site mimarisi
 4. Aramalarda daha üst sıralar
 5. Daha yüksek tıklanma oranı
 6. Daha çok ziyaretçi
 7. Daha fazla sosyal paylaşım
 8. Daha saygın marka değeri
 9. Daha düşük maliyetli reklam
 10. Hedef kitlenizle daha iyi ilişkilenme
 11. Daha çok satış/okunma/hizmet sağlama
 12. Rakiplerinizden daha iyi konumlanma
 13. Yani çok daha fazla başarı

Olarak Geri Döner!!!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (10 oy verilmiş, ortalama: 4.90 içinden 5)

Loading...