SEO Nedir

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? SEO kavramı arama motorları kullanılmaya başlandıktan sonra ortaya çıkmıştır ve özetle internet sayfalarının arama motoru (en yaygın olarak Google) kriterlerine göre düzenlenip, arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmesi için yapılan site-içi ve site-dışı optimizasyon çalışmalara verilen isimdir. 

Net Seo Uzmanı » SEO Nedir ?

SEO Nedir?

SEO kelime anlamı olarak "Search Engine Optimization" yani "Arama Motoru Optimizasyonu demektir. "Seo Nedir?" sorusunu cevaplandırmak için belki de en iyi yol konuya arama motorlarının gözünden bakmaktır. Örneğin Google'da bir kelime veya kelime dizisi arattığınızda, Google sizin için en faydalı, işe yarar, ve aradığınız konuyla en yakından alakalı sonuçları önünüze getirmeye çalışır. Hizmet tanımları budur. Fakat Google bunu binlerce çalışanına internet sayfalarını inceleterek yapmaz. Karmaşık bir algoritma kullanarak ve birçok veriyi göz önünde tutarak sizin karşınıza aradığınız kelimelerle ilgili sonuçları getirir. İşte SEO Nedir sorusunun cevabı burada gizlidir. Uzman bir SEO çalışması yapılan internet sayfalarında, yapılmak istenen şey, bu sayfaları arama motorlarının pozitif biçimde algılayacağı şekilde düzenlemektir. Böylelikle arama motorlarında üst sıralara çıkma hedefiyle yapılan bu çalışmalar bütününe SEO denir. 

https://goo.gl/sg2LgC

Seo Nedir

Yeni Başlayanlar için: SEO Nedir?

Daha basit bir anlatımla SEO, yani Arama Motoru Optimizasyonu, internet sitenizi her anlamda geliştirmenin etkin ve düşük maliyetli bir yoludur. Size direkt faydası sitenizin Google ve diğer arama motorlarında üst sıralara çıkmanızı sağlamasıdır. Google'da (veya başka bir arama motorunda) bir arama gerçekleştirdiğinizde karşınıza çıkan sonuçların görüntülenme sırası karmaşık algoritmalara dayanır. Bu algoritmalar, hangi internet sayfasının ilk sırada, ikinci sırada vs. gösterileceğine karar vermek için çeşitli faktörleri göz önüne alır. Websitenizi arama motorları için optimize etmek size en iyi duruma getirilmemiş sitelere göre bir avantaj sağlayacak ve web sitenizin daha üst sıralara girme şansını artıracaktır.

SEO çok yönlü teknik ve içerik bilgisi ve tecrübesi gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Arama motorlarının günden güne yenilenen algoritmaları ile sürekli yenilenen bir konudur ve her site için farklı gereklilikler getirir. Yani her SEO çalışması, sektörel durumlara göre, websitesinin içerik yapısına göre ve sitenin rakiplerinin durumuna göre farklılıklar gösterir. SEO Hizmeti nasıl verilmelidir konusundaki yazımızı okumak için aşağıdaki butonu takip edebilirsiniz.

SEO Çalışmasını Bu Kadar Önemli Kılan Nedir ?

Her gün milyonlarca insan arama motorlarını kullanarak bilgi, ürün, hizmet, adres veya eğlence araçları aramakta. Mobil internetin de yaygınlaşmasıyla insanlar artık her an akıllarına gelen sorulara bu kanalla cevap arıyorlar. İnternet üzerinden hizmet sağlayan sayfalar da bu aramalarda insanların karşısına çıkmak için birbirleriyle yarış halindeler. Seo çalışmaları bu nedenle artık geleneksel reklam yollarına alternatif verimli bir olanak sunuyor. 

İyi bir SEO çalışmasının size faydası nedir? : 

 • SEO'nun en öenmli faydası sitenizin trafiğini arttırması ve ziyaretçilerinizle daha fazla etkileşim sağlamasıdır. Arama motorlarının kullanıcılarının çoğu yüksek ihtimalle arama sayfalarında en baştaki 5 öneriden birini tıklar. Bu nedenle bu durumdan faydalanmak ve sitenize ziyaretçi veya online mağazanıza müşteri kazandırmak için üst pozisyonlarda olmanız önemlidir.
 • Arama motorlarında üste çıkmanın yanında, doğru SEO uygulamalarıyla sitenizin kullanılabilirliğini ve kullanıcı deneyimini de geliştirmiş olursunuz. İnsanlar sitenizle daha çok etkileşime girer, daha çok sayfa gezerler. İyi düzenlenmiş içerik sayfada kalma sürelerini de iyileştirir. Bu kazanımlar Google'ın arama motoru için de etkilidir. Kullanıcıların daha fazla etkileşime geçtiği sayfalar tutarlı bir şekilde Google'da üst sıralarda yer alır. 
 • Teknik SEO çalışmaları doğrultusunda sitenizin altyapısı da güçlenir, daha hızlı yüklenen sayfalara ve tüm cihazlarda mükemmel görünüm sağlayan tasarıma kavuşur. Bir çok SEO çalışmasında göz ardı edilen bu konu hem sitenizin arama motorları gözünde kalitesini yükseltir hem de ziyaretçilerinizin site deneyimini geliştirir. 
 • Kullanıcılar arama motorlarına güvenir, bu nedenle arama sonuçlarında, aranan anahtar kelimelerde üst sıralarda görünmek kullanıcılarda websitenize yönelik bir güven oluşturur. Marka değeriniz için arama sonuçlarında kalıcı olarak en yükseklerde çıkabilmeniz çok ama çok önemli bir faktördür. Hedef kitlenizin karşısına ne kadar çok oranda çıkarsanız markanızın akılda kalması ve ikna ediciliği o kadar artar.
 • SEO web sitenizin sosyal tanıtımında da önemlidir. Arama sonuçlarında websitenizi bulan kullanıcıların, sayfalarınızı Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya kanallarında tanıtması da daha olasıdır. Kaliteli bir içeriğe kavuşan her site doğal olarak sosyal medyada da daha fazla kişi tarafından paylaşılacak ve sosyal medya trafiğiniz de artacaktır. 
 • SEO, kapsamlı web sitelerinin düzgün çalışması açısından da önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri doğrudan ve dolaylı olarak SEO'dan yararlanabilir. Doğrudan faydası arama motoru trafiğindeki artış ve dolaylı yararı ise, sitede içerik yayınlamadan önce kullanılacak ortak bir çerçeveye sahip olmaktır.
 • SEO sizi rekabette öne geçirir. İki websitesi aynı şeyi satıyor yada aynı konuda içerik yayınlıyorsa, arama motorları için optimize edilmiş sitenin daha fazla kişiye erişme, daha çok müşteriye sahip olma ve daha fazla satış yapma ihtimali yükselir. Hem de bunu diğer geleneksel reklam faaliyetlerine ihtiyaç duymadan çok daha ekonomik bir yolla yapar. 

Sonuç olarak SEO hem sitenizin içerik/kullanılabilirlik/teknik kalitesini arttırır hem de arama motorlarını sitenizi daha yukarı sıralarda listelemesini sağlar. Kullanıcılarınız sitenizde daha çok zaman geçirir, daha fazla kişiye ulaşır ve ulaştığınız kişilerle etkileşiminizi (online satış, içerik okunması, tanıtım yazıları) büyük oranda arttırırsınız. 

Sitenize uygun bir SEO çalışması için hizmetlerimizi ve indirimli SEO Fiyatlarımızı inceleyin.

SEO Onemi Nedir

İyi Bir SEO Çalışması Sitenize:

 1. Daha kaliteli içerik
 2. Daha doğru sayfa teknik altyapısı
 3. Doğru yapılandırılmış site mimarisi
 4. Aramalarda daha üst sıralar
 5. Daha yüksek tıklanma oranı
 6. Daha çok ziyaretçi
 7. Daha fazla sosyal paylaşım
 8. Daha saygın marka değeri
 9. Daha düşük maliyetli reklam
 10. Hedef kitlenizle daha iyi ilişkilenme
 11. Daha çok satış/okunma/hizmet sağlama
 12. Rakiplerinizden daha iyi konumlanma
 13. Yani çok daha fazla başarı

Olarak Geri Döner!!!

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 oy verilmiş, ortalama: 5.00 içinden 5)

Loading...

Bize Kendinizden Bahsedin,
net SEO Uzmanı SEO Reçetenizi Hazırlasın !!

Formu doldurup yollayın ve sitenizin nasıl bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyduğunu ÜCRETSİZ size rapor edelim.

SEO konusunda güvenebileceğiniz bir uzman arıyorsanız, bu işi bize bırakın. Siz sadece yaptığınız işe odaklanın ve arkanıza yaslanıp websitenizin arama motorlarında yükselişini adım adım izleyin. net SEO Uzmanı olarak sizi zirveye çıkarıp hep orada kalmanızı sağlayacak reçeteyi size hemen raporlayalım.