SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber

Kapsamlı Seo Hizmeti için Analiz Talep Et!

Sektörün En Kapsamlı Seo hizmeti ve en etkili Seo stratejisi için:

Seo Uzmanı » SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber

Anahtar Kelime Araştırmasi Seo Calismasi

SEO dünyasında sıralama kazanmak için geliştirilen onlarca strateji, konuşulan yüzlerce farklı konu arasında bazen SEO’nun en temel kavramını unutabiliyoruz: Anahtar kelime araştırması.

Her şey arama kutusuna kelimeler yazmakla başlıyor. İnsanlar bilgi almak istediği konu hakkında bir arama motoruna girip arama kutucuğuna ilk sırada çıkmak istediğiniz o sihirli kelimeleri yazıyor. Peki ürünleriniz, sunduğunuz servis kusursuz fakat hedeflediğiniz, size müşteri kazandıracak anahtar kelimelerinizde web siteniz ilk sırada hatta ilk sayfada bile yer almıyorsa neyi eksik yapıyor olabilirsiz? SEO’nun en temel kavramının anahtar kelimeler olduğunu söylerken abartmıyordum.

Anahtar Kelimeleri Keşfetmek

Ürünleriniz, servisleriniz veya içerikleriniz hakkında sıralama kazanmak istediğiniz kelimeler nedir desem aklınıza birkaç kelime hemen gelecektir. İşe herhangi kelime araştırma araçlarından birini kullanıp belirlediğin kelimelerin aylık aranma hacimlerini ve hedefleyebileceğiniz benzer kelimeleri keşfetmekle başlayın (kullanabileceğiniz araçlara yazının devamında değineceğim).

Değerli Anahtar kelimelere Karar Vermek

Örnek olarak çiçek üzerine bir web siteniz olduğunu düşünelim.

Kelime araştırma araçlarından birine “çiçekçi” yazdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi kelimeniz ile alakalı ve çok fazla aranan kelimeler çıkacaktır:

 • Çiçek siparişi
 • Çiçek fiyatları
 • Orkide çiçeği
 • Nişan çiçeği  

Kelime havuzunuz genişledikçe hangi kelimelere odaklanmanız gerektiğini konuşunda sorun yaşıyorsanız şu soruları sormanız karar verme aşamasında size yardımcı olacaktır.

 • Seçtiğiniz kelime web sitesi içeriğiniz ile bağlantılı mı?
 • Kelimenizi aratıp web sitenize giren insanlar aradıklarını bulabilecekler mi?
 • Ulaştıkları sayfadan memnun kalacaklar mı?
 • Sitenize gelen trafiğin size herhangi bir getirisi olacak mı? (finansal gelir veya organizasyonunuz belirlediği herhangi bir hedef)

Eğer bu sorulara verdiğiniz cevaplar olumluysa hedeflediğiniz kelimeye odaklanmaya başlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise müşteri kitlenizin arama yaptığı kelimeleri hedeflemek isteseniz de web sitenizin otoritesi yüksek değilse daha düşük aranma hacmine sahip olan kelimelere yoğunlaşmanız sizin için daha faydalı olabilir. Çok fazla aranma yapılan kelimelerde rekabet de hayli yüksek olmakta ve özellikle web siteniz SEO çalışmalarına yeni başlamışsa bu kelimelerde yüksek bir sıralama almanız ilk etapta oldukça zor olacaktır dolayısıyla başlangıç için aranma hacmi görece daha düşük olan uzun kuyruklu kelimelere odaklanmanızı öneririm.

Anahtar kelime seçimi

Uzun Kuyruklu Kelimeler

“Çiçekçi” örneğinden devam edelim. 22,000 aylık aranma hacmi olan “çiçekçi” kelimesine odaklanıp Google’da 1. sıraya çıkmak güzel olurdu. Kulağa hoş gelse de daha önce de bahsettiğim gibi otoritesi çok yüksek bir web siteniz yoksa bunu kısa vadede başarmanız pek mümkün değil. (Bu tip çok yüksek hacimli jenerik kelimeler için Google ads gibi -eski adıyla adwords- paralı kanalları tercih etmenizin getirisi daha fazla olacaktır). Ayrıca bu tür jenerik  arama yapan bir kullanıcının niyeti belirsiz olabilir ve sitenizin amacıyla bağdaşmayabilir. Bunun yerine daha uzun kuyruklu kelimelere odaklanırsanız hem ilk sıralara çıkma şansınız artacak hem de gerçekten dönüşüm yapma ihtimali yüksek (satın alma gibi) size somut bir getirisi olacak müşterileri hedeflemiş olacaksınız.

Aklınızca canlanması açısından uzun kuyruklu kelimelere birkaç örnek veriyorum.

 • Düğüne hangi çiçek gönderilir
 • Yapay çiçek satın al
 • Hediye çiçek gönderme
 • Ucuz çiçek göndermek istiyorum
 • Orkide çiçek fiyatları

Müşterilerinizin ihtiyaçları ve ne tür aramalar yaptıklarını veya diğer bir deyişle arama niyetlerini anlamanız kelime araştırmasında başarıyı yakalayıp yakalayamayacağınızı belirleyecektir.

Mevsimlere Göre Anahtar Kelimeler

Kelime aranma sıklığı mevsimlere göre değişebilmekte. Hangi kelimelerin hangi sezonlarda daha fazla arandığı bilmek ve kelime araştırmanızı yaparken içerik stratejinizi buna göre belirlemek sizi rakiplerinizden üstün bir konuma getirecektir.

Örneğin “kasımpatı” araması kasım aylarında büyük bir ivme yakalıyor. Kasımpatı çiçeği ile alakalı içeriklerinizi kasım ayına kadar hazırlayıp kullanıcılara doğru zamanda ulaşabilirsiniz.

Mevsimsel Anahtar kelime seçimi

Bölgelere Göre Anahtar Kelimeler

Google Keyword Planner veya Google Trends ile spesifik olarak belli bölgelere odaklanabilir, kelime araştırmanızı hedeflediğiniz şehirlere göre kısıtlayabilirsiniz. Kelime araştırmanızı lokal olarak yapmak içerik stratejinizi hedef kitlenize uygun hale getirmenizde size yardımcı olacaktır.

Örneğin “kaktüs” kelimesine ilgi Karaman’da çok yüksek olmasına karşın Şırnak’ta daha az arama yapıldığını görüyoruz.

Bölgesel Anahtar kelime seçimi

Kullanıcı Niyeti

Kullanıcıların arama sorgularında kullandığı kelimeler kullanıcıların niyeti konusunda bilgi verir.

Google arama sonuçlarını göstermeyi seçtiği formatı kullanıcının arama niyetine göre belirler. Sayamayacağımız kadar fazla arama niyeti olsa bilmeniz gereken beş ana kategori var:

Bilgilendirici Sorgular

Bilgtilendirici Arama Sorguları

Kullanıcı bilgi almak ister. Serenay Sarıkayanın boyu mesela.

Gezinme Amaçlı Sorgular

Kullanıcı Facebook gibi belli bir web sitesine ulaşmak amaçlı arama yapar.

Gezinme Amaçlı Sorgu Kelimeleri

Eylem Amaçlı Sorgular

Kullanıcı müzik dinlemek veya alışveriş yapmak gibi eylemler gerçekleştirme niyetiyle arama yapar.

Eylem Amaçlı Sorgular

Ticari Amaçlı Sorgular

Kullanıcı iki ürünü karşılaştırmak ve istekleri doğrultusunda en iyi ürünü bulmak ister.

Alışveriş Amaçlı Sorgular

Lokal Sorgular

Kullanıcı kendisine yakın bir yer bulmak amaçlı arama yapar.

Yakındaki Yer Bulma Sorguları

Kullanıcı niyetini anlamanın en iyi yollarından biri kelime araştırmasını yaparken hedeflediğiniz anahtar kelime özelinde arama motoru sonuç sayfasında Google’ın öne çıkardığı zengin sonuçlara dikkat etmek. (öne çıkan snippet, local pack, direkt cevap kutusu, bilgi grafiği, video sonuçları vs.)

Hedef kitlenizin tercih ettiği içerikleri türleri hakkında fikir edinmek için bu adımı atlamayın. Google her türden kullanıcı davranışını değerlendiriyor ve kullanıcılara en doğru içeriği bu inceleme sonrasında belirleyip sunuyor.

“Şapka” sorgusunda Google karşımıza ne çıkarıyor bakalım.

Google merchants center sonuçları

Alışveriş carousel’ine bakacak olursak Google “şapka” araması yapan insanların birçoğunun online alışveriş yapmak istediğine karar vermiş.

Sonuç sayfasında bir de lokal haritaları yer alıyor. Yani Google’a göre kullanıcılar online alışveriş’in yanında kendilerine yakın şapka ile alakalı yerler de görmek istiyormuş.

Google sorgulara göre gösterdiği sonuç türlerini çok geniş bir yelpazede sunuyor. Hedeflediğiniz kelime hakkında mutlaka arama motoru sonuç sayfasına göz atın, böylece ne tür bir içerik üretmeniz gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Anahtar kelime araştırmasının faydalı olması için bu işi iyi yapan bir araca ihtiyacınız var. SEO hizmeti verdiğim süreç içerisinde kullandığım ve tavsiye ettiğim en iyi araçlardan birkaçına aşağıdaki listeden göz atabilirsiniz. (listedeki araçların bütün özelliklerinde değinmek yerine öne çıkan önemli özelliklerinden bahsedilmiştir)

Google Keyword Planner (ücretsiz)

Google’ın kendi aracı olması ve ücretsiz oluşuyla Google Keyword Planner en popüler anahtar kelime araştırması araçlarından biri. Google’ın reklam platformu için yapılmış olmasına karşın organik kelime araştırması için de en sık kullanılan araç fakat çok fazla uzun kuyruklu kelime bulmayı beklemeyin. Kelime önerilerinin yanında aylık aranma hacimlerini, rekabet seviyesini ve önerilen teklif ücretini gösteriyor. (adword kullanıyorsanız)

Çok özel bir marifeti olmasa da verileri verileri direkt olarak kaynağından almak istiyorsanız işini düzgün yapması, ücretsiz oluşu ve Google’ın kendi aracı olması bakımından kelime araştırması için iyi bir başlangıç noktası olarak önerebilirim.

KWFinder (ücretli)

Kullanımı çok pratik sezgisel bir arayüze sahip olan KWFinder en sık kullandığım favori araçlardan biri.

Google keyword planner’ın göstermediği çok sayıda farklı kelime gruplarını bu araç ile keşfetmeniz mümkün. Kelimelerin aylık aranma trendi, hacmi, CPC ve ilk saydada yer alan sitelerin otoritesine göre belirlenen kelimenin zorluğu (KD) gibi farklı metrikler gösteriyor.  

Ayrıca kelime önerisi haricinde otomatik tamamlamaları ve soru halinde yapılmış aramaları da gösteriyor. (Google search API’den çekiyor)

Şehir veya bölgelere göre lokal olarak arama yapılabildiğini de belirteyim.

Keyword Tool IO (ücretsiz kullanım imkanı var)

Favori araçlarımdan bir diğeri. Araştırdığınız kelimeler ile ilgili hem kısa hem uzun kuyruklu harika öneriler veriyor. Bunun yanında soru kalıplı sorguları da görebilirsiniz.

Keywordtool.io’yu diğer araçlardan ayıran en önemli özellik ise Youtube, Bing, App Store dahil toplam 6 farklı platform’dan veri sağlayabiliyor. Yani Google hariç diğer platformlarda kelime araştırma yapmanız gerekiyorsa işte sizin için bulunmaz bir kaynak.

750 kelimeye kadar tüm önerileri ücretsiz olarak görmenize imkan sağlıyor. Kelime hacimleri ve sunduğu diğer metrikleri görmeniz için ücret ödemeniz gerek fakat kelime önerilerini alıp Google Keyword Planner’ı kullanarak ihtiyacınız olan verilere ulaşabilirsiniz.

Ubersuggest (ücretsiz)

SEO dünyasının tanınmış isimleriden Neil Patel’in yakın zaman önce devraldığı Ubersuggest verileri Google Suggest ve Keyword Planner’dan çekerek sayısız kelime önerisi veriyor. Temiz bir arayüze sahip, kullanımı kolay ve tamamen ücretsiz bir araç arıyorsanız ubersuggest’e göz atabilirsiniz.  

Semrush

Bir kelime araştırma aracından çok daha fazlasını yapan Semrush bir SEO’nun ihtiyacı olan hemen hemen bütün özellikleri barındırıyor (domai analizi, rakip analizi, backlink analizi, sıralama değişimleri sunduğu özelliklerden yalnızca birkaçı).

İki farklı kelime araştırma bölüme var. Uzun zamandır Beta aşamasında olan ‘Keyword Magic Tool’u kullanmanızı tavsiye ederim. Kelime araştırmasında önerdiği kelimeler Kwfinder veya keywordtool kadar geniş yelpazede olmasa birçok farklı filtreleme imkanı sunması zaman kazandırabiliyor. En büyük eksisi ise lokasyon olarak Türkiye’yi seçtiğinizde çoğu anahtar kelimenin kelime zorluğu (KD) gibi bazı metrikleri hakkında verileri göstermemesi.

Yalnızca kelime araştırması için bir araç arıyorsanız daha iyi seçenekler mevcut fakat sunduğu diğer özellikleri de göz önünde bulundurduğumda hepsi bir arada çözüm isteyenler için piyasadaki en iyi SEO araçlarından biri haline geliyor Semrush.

Ahrefs

Semrush ile benzer özelliklere sahip olan ahrefs aslında yolculuğuna bir backlink aracı olarak başlamıştı fakat sunduğu çözümlere sürekli yenilerini ekleyerek kısa sürede SEO dünyasının en fazla kullanılan araçlarından biri haline gelmeyi başardı.

Anahtar kelime araştırması konusunda gerçekten çok geniş bir veritabanı var fakat sunduğu binlerce kelime önerisi arasında bazen alakasız kelimeler ile karşılaşabilirsiniz bu sebeple filtreleme yaparak arama yapmanızı öneririm. Ahrefs’i diğerler araçlardan ayıran en benzersiz yanı ise şu:

 • Arama yaptığınız kelimenin ilk sayfada ne kadar tıklama aldığını görebilir ve organik/paralı kanalların tıklanma oranlarını öğrenebilirsiniz.

Seo hizmeti verdiğim müşterilerimin stratejilerini belirlerken bu özellikten çok fazla yaralandığımı söyleyebilirim. Siz de bu bilgileri doğru analiz ederek içerik stratejinizi çok daha efektif bir şekilde kurgulayabilirsiniz.

Tüyolar

Son olarak ufak birkaç hatırlatma ve tüyo verip yazıyı sonlandıralım.

Sayfalarınızı çeşitlendirin

Unutmayın ki hedeflediğiniz anahtar kelimelerde web siteniz bir bütün olarak sıralama kazanmaz, ilgili sayfalarınız sıralama alır. Çok büyük markaların ana sayfaları birçok anahtar kelime tarafından trafik çeker fakat daha küçük ölçekli siteler için bu durum geçerli değildir. Birçok web sitesi içeriğin yer aldığı sayfalara organik trafik çeker, ana sayfaya değil. Dolayısı ile her bir sayfanız için değeri olan özgün anahtar kelimeler belirleyerek optimize edip sayfalarınızı çeşitlendirmelisiniz.

Sorular SEO için altın değerindedir

Hizmet verdiğiniz sektörde insanların neleri merak ettiğini, ne tür sorular sorduğunu öğrenin. Ardından bu soruları SSS (sıkça sorulan sorular) tarzında bir sayfa oluşturarak cevaplarıyla beslerseniz web sitenize organik trafik getirisi akıl almaz boyutlarda olabilir.

Artık anahtar kelime araştırması yaparken izlemeniz gereken yolları ve hedef kitlenizin arama yaparken niyetlerini nasıl öğrenebileceğinizi bildiğinize göre SEO stratejinizi bir adım daha ileri taşımak için gerekli yöntemlere sahipsiniz demektir.

Anıl Yuvalı, SEO Uzmanı olarak görev yapmaktadır. Çocukluğundan beri internet ve teknoloji dünyasına olan ilgisi onu Dijital Pazarlama sektörüne yöneltmiştir. SEO yapmadığı zamanlarda şu sıralar Web Geliştirme üzerine kendisini eğitmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmamış)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal SEO Uzmanlığı Ne Nitelikler Gerektirir?

Kurumsal Seo Uzmanı Asgari Nitelikleri Kurumsal Seo uzmanınızı değerlendirirken hangi konularda uzmanlıkları…
İçeriği Görüntüle
Google Algoritma Güncellemeleri

Temmuz Ayı Seo Gelişmeleri: Google’dan İki Önemli Güncelleme

SEO’nun baş aktörü Google, temmuz ayında 2 kritik güncelleme paylaştı. Bunlardan ilki…
İçeriği Görüntüle
Seo Sözlüğü

SEO Sözlüğü – Yeni Başlayanlar İçin

Her alanın olduğu gibi SEO alanının da kendine özgü bir terminolojisi bulunmaktadır.…
İçeriği Görüntüle
Seo ve Sem Farklari

6 Maddede SEO ve SEM’in Farkları

Web sitenizin arama motorlarında daha yüksekte mi çıkmasını istiyorsunuz? Web sitenizin arama…
İçeriği Görüntüle