Seo Calismasi Nedir

Seo Çalışması Kapsamı ve Aşamaları

Seo çalışması nedir? Temelde sitenize daha çok trafik sağlamak için yapılan ve sitenizi arama motorları için değerli kılan çalışmalardır. Seo çalışmaları arama motorlarının güncel algoritmalarına göre site içeriklerini, teknik altyapısını ve site dışı faktörleri düzenlemeyi içerir. Bu üç başlıkta toparlansa da, Profesyonel SEO çalışması oldukça kapsamlı bir konudur.

Google gibi arama motorları herhangi bir arama sonucunda 200’den fazla farklı kriterle arama sonuç sayfalarını oluştururlar. Bu nedenle üzerinde çalışma yapılan site ve anahtar kelimeler için tüm bu faktörleri hesaba katmak gerekmektedir. Bu faktörlerin bir kısmı site sahiplerinin veya Seo uzmanının kontrol edemeyeceği etkenlerdir. Fakat kalan bir çok faktör Seo optimizasyonu yoluyla iyileştirilebilir ve böylelikle arama motoru sıralamaları açısından pozitif etkilerde bulunulabilir.

İşte, iyi bir Seo uzmanı, üzerinde Seo çalışması yaptığı sitenin sıralaması belirleyen tüm etkenleri en olumlu şekilde etkileyerek ilerleme kaydeder. Holistik Seo çalışmalarının temel prensiplerini takip ederek hem kullanıcı deneyimi üzerinde hem de arama motoru kriterleri üzerinde gelişim kaydeder.

Seo Fiyatlarını İncele 

Seo Calismasi Nasil Olur

Profesyonel Seo Çalışması mı Yaptırmak İstiyorsunuz?

Hemen bize sitenizi tanıtın, size en etkili Seo çalışması programını çıkaralım.

Seo Uzmanı » Seo Çalışması

Nasıl bir Seo Çalışması Yapıyoruz?

Size Seo çalışmalarımızı nasıl gerçekleştirdiğimizden bahsedelim. Seo çalışması profesyonel anlamda yapıldığında bilimsel bir çalışma süreci gibi işler. Bu süreç: Analiz → Teşhis → Strateji → Eylem → Sonuç şeklinde ilerleyen bir çalışmalar bütününü kapsar. Bu noktada Google güncel Seo kriterlerine bağlı kalmak önemlidir. Bu aşamaları farklı farklı yazılarımızda daha detaylı olarak inceliyoruz, burada kısaca açıklayalım:

Stratejik Seo Calismalari

Üzerinde Seo Çalışması yapılan Sitenin Analizi

Seo çalışmasının ilk basamağı üzerinde çalışılacak sitenin kapsamlı bir incelemesini çıkarmaktır. Sitenin amacı nedir, içerik kalitesi ne düzeydedir, hangi ziyaretçileri hedeflemektedir, bu ziyaretçileri çekmek için en etkili yollar hangileridir, rakipler kimlerdir ve en önemlisi arama motorları bu alanda ne gibi kriterleri öne çıkarmaktadır gibi bir çok soruya cevap aranır. Bu araştırmadaki bulgular Seo stratejisi belirlerken Seo uzmanının yolunu aydınlatacak önemli veriler sunacaktır. Seo analizi çalışmasının ana başlıkları şunlardır:

En İyi Seo Uzmanı ile Hızla Zirveye Çıkın

i) Hedef Ziyaretçi Kitlesi Analizi: Web sitesinin ulaşmayı hedeflediği kitle kimdir ve bu hedef kitleye en etkili erişim ne yollarla sağlanabilir? Örneğin bir emlak firmasının hedefi ev alıp satmak veya kiralamak isteyen kişilere ulaşmak ve bu insanlara cazip fırsatlar sunmaktır. Aynı şekilde bir bakıcı firması, hasta veya çocuklarına bakıcı tutmak isteyen veya bu hizmetleri sağlayan firma veya kişilere ulaşmayı hedefler.Hedef Kitle Seo Calismasi

Örneğin araba tamiri ile ilgili genel bilgiler veren bir blog ile bir araba tamircisi sitesi her ne kadar konu aynı olsa bile farklı bir hedef kitleye hitap etmektedir ve asıl hedefleri farklıdır. Birisi bilgi alma amaçlı içerikler arayan kullanıcılara hitap ederken diğeri arabasını tamir ettirmek isteyen kişileri hedefler.

Bu hedef kitlelerin internet kullanımında ortak bir çok nokta vardır. Bunların en önemlisi Google gibi arama motorlarında sıkça aradıkları anahtar kelimelerdir. Seo çalışmasında bu hedef kitlenin yaptıkları aramalar hedeflenir ve bu anahtar kelimelerde karşılarına olabildiğince çok çıkmak için optimizasyonlar yapılır. Bu bizi bir sonraki noktaya getiriyor.

ii) Anahtar Kelime Analizi: Hedef kitlemizi belirleyip analiz ettikten sonra tüm Seo çalışmalarının ana ham maddesi olan anahtar kelimelerin incelenmesi aşaması gelir. Hangi anahtar kelimeler internette daha çok aranmakta ve bu aramalarda ne seviyede rekabet oluşmaktadır? Sitenin asıl hedefi ile en çok uyuşan anahtar kelimeler tespit edilmeli ve bu anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için web sitemizin neye ihtiyaç duyduğunu belirlenmelidir.

Yukarıdaki örnekten devam edecek olursak; araba tamiri blogu “karbüratör filtresi nasıl değiştirilir” kelimesini hedefleyen bir içerik oluşturup bununla ilgili bir Seo çalışması yürütebilir. Diğer yandan araba tamircisi olan web sitesi ise örneğin İstanbul, İkitelli’de bir yeri varsa “İkitelli araba tamircisi” veya “İstanbul araba tamir” gibi kelimelere odaklanıp bu yönde bir çalışma yürütecektir.

iii) Sektörel Analiz: Sektörel analiz web sitesinin hizmet verdiği alanda hizmet veren piyasanın son durumu ile ilgili analizleri içerir. Bu sektörde yeni trendler nelerdir, en çok hangi ürün veya hizmetler revaçtadır veya insanlar o konu ile ilgili nelerle ilgilenmektedir gibi sorular güncel ihtiyaçlara göre siteye şekil verilmesine araç olacaklardır.

Seo Hizmetlerimizi Gör

iv) Rekabet Analizi: Seo çalışmasının başarısını en çok etkileyen faktörlerden birisi rekabet edilen sektörde ve anahtar kelimelerde arama motorlarında daha üst sıralarda çıkan rakip siteleri doğru analiz edebilmektir. Rakip analizini doğru yapabilmek için o sektör hakkında bilgili olmak gerektiği kadar Seo konusunda da deneyimli olmak gerekir.

Rakip analizinde amaçlanan şey şu 2 soruya cevap bulmaktır:

 • Neden arama motorları ilk sıralarda şu, şu ve şu rakiplerimi listeliyor? (Yani bu siteler hangi Seo pratiklerini iyi yaptıkları için üst sıralarda listeleniyor?)
 • Bu rakiplerimin önüne geçmek için web sitemde hangi iyileştirmeleri ve optimizasyonları yaparsam onların önüne geçebilirim?

Seo Calismasinda Rakip Analiziİlk soru ile Google ve benzeri arama motorlarının rekabet ettiğimiz alanda ne gibi içerikleri diğerlerinden önde tuttuğunu anlamamızı sağlar. Böylece arama motorlarının algoritması yani mantığı hakkında elimizde somut veriler birikir.

İkinci soru ise bu somut veriler eşliğinde Seo stratejimizi nasıl oluşturmamız gerektiğini belirler. Zirveye çıkmak için hangi Seo pratiklerini kullanmamız gerektiğini açığa çıkarır.

Belirlenen anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkan rakip sitelerin site içerikleri, anahtar kelime kullanımı, site içi mimarileri vs. gibi faktörlerin incelenmesi; rakiplerin yapmış olduğu backlink çalışmalarının incelenmesi yani hangi dış sitelerden link bağlanmış, hangi sayfalarına kaç tane bağlantı kurulmuş ve hangi “anchor” ifadeler kullanılmış vs.; diğer faktörler olarak teknik seo incelemesi, alan adı yaşı, site hız, performans ve mobil uyumluluk vs. gibi tüm başlıklar ayrıntılı olarak analiz edilmeli ve kendi sitenizle karşılaştırmalı olarak görülmelidir.

Bu inceleme bittikten sonra, rakiplerin iyi yapmış olduğu pratikleri ve onlardan daha iyi yapılabilecek konuları belirlemek gerekir. Bu hem site içi Seo hem de site dışı Seo konusunda incelenmesi gereken bir konudur.

Tüm bu analizler detaylı ve sağlıklı bir şekilde yapılıp raporlandıktan sonra bu analiz çerçevesinde Seo çalışması için ikinci aşama olan site içi sorunları ve iyileştirmeye açık alanların tespiti aşamasına geçilir.  

Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi Sorunların Teşhisi

Analiz aşamasında yürüttüğümüz Seo çalışması ışığında, Seo hizmeti verdiğimiz sitenin gerilerde kalmasına neden olan sorunları tespit etmek artık daha kolay oluyor. Çünkü analiz aşaması ile sitemizin hizmet verdiği alanda en ideal içerik yapısının şekli ortaya çıkmış oluyor. Bu ideal site fikrini üzerinde Seo çalışması yürüttüğümüz site ile karşılaştırarak hangi konularda eksikler ve sorunlar olduğunu tespit ediyoruz.

Tecrübeden yola çıkarak en yaygın olarak karşılaştığımız sorunları size açıklamaya çalışalım. Seo hizmeti verdiğimiz bir çok sitede karşımıza ilk olarak çıkan sorunlardan bazıları:

 • Yanlış anahtar kelimelere yönelme
 • Doğru anahtar kelimelerin yeterince kullanılmaması veya gereğinden çok kullanılması
 • Düşük kaliteli içerik
 • Üzerinde iyi düşünülmemiş site mimarisi ve birbirine semantik olarak bağlanmamış kopuk içerikler
 • Kötü kaliteli backlink bağlantıları veya yetersiz link inşasıSite Sorunlari Tespiti
 • Alakasız sitelerden yapılmış zararlı bağlantılar kurulması
 • Yerel seo çalışması yapılmamış olması
 • Sosyal medyanın yetersiz kullanımı
 • Site hızı ve performansının düşük olması
 • Sayfaların mobil cihazlara uyumluluk sorunları
 • Özgün olmayan içerik kullanımı
 • İçerik çeşitliliğinin zayıf olması, güncel içerikler eklenmemesi
 • Site tasarımı ile ilgili problemler
 • SSL sertifika kullanımının kurulmamış olması
 • Meta başlık ve açıklamaların Seo uyumunun yapılmamış olması veya yanlış yapılması
 • Site ziyaretçilerinin siteyle etkileşimini arttıracak unsurların kullanılmaması, hatta ziyaretçiyi kaçıracak çeşitli uygulamalar
 • Sitenin tüm Seo çabalarının tek bir sayfaya odaklı olarak yapılmış olması ve yan içeriklerin etkili kullanılmaması

 ✅ Garantili Seo

Bu liste sayfalarca uzatılabilir. Bunlar gibi basit hatalar dışında bir çok teknik ve koda dayalı hatalar da sık sık karşımıza çıkmaktadır.

Fakat önemli olan bu hataların doğru şekilde tespit edilip düzeltilmesidir. Çünkü hiç bir site kusursuz değildir. Sıralamalarda daha üst sıralarda olan siteler de bir çok hata barındırırlar. İşte Seo çalışmalarındaki fırsat da burada doğar. Site içerik ve altyapısındaki hataları ve yanlışları minimize ederek diğer rakiplerin üzerine çıkmak tam da bu nedenle mümkündür. Aksi halde sıralamalarda üst sıradaki siteleri geçmek imkansız olurdu.

Peki sitemizin kusurlarını da artık listelediğimize göre artık yavaş yavaş harekete geçme zamanı gelmedi mi? Bu noktada artık sağlam bir Seo stratejisi oluşturmalı ve kısa, orta ve uzun vadeli hedefler doğrultusunda bir eylem planı hazırlanmalıdır.

Seo Çalışmaları için Strateji Belirleme

Seo Calismasi StratejisiGörüldüğü gibi Seo çalışması aşamalarının ilk iki kısmı (Analiz ve Teşhis) web sitesinin arama motoru sıralamasının iyileştirilmesi için yapılması gerekenler konusunda elimize bir çok bulgu ve fikir kazandırdı. Analiz kısmında sitenin ideal olarak nasıl biçimlendirilmesi gerektiği bulundu ve teşhis kısmında bu ideal duruma kıyasla ne gibi sorunların olduğu tespit edildi.

Seo çalışmasının bu aşamasında ise artık bir eylem planı ve Seo stratejisi belirliyoruz. Gerçekçi hedefler belirleyerek bu hedeflere varmak için dönemlere ayrılmış aksiyon planı hazırlıyoruz. Bu plan Site içi Seo, Site dışı Seo ve Teknik Seo olarak gruplandırılabilir. Bu aksiyon planına Seo faaliyetleri süresince bağlı kalmak ve bunu her zaman referans olarak almak hem iş disiplini olarak hem de çok boyutlu olan Seo çalışması içinde bir yerlerde kaybolup hedeften şaşmamak için önemlidir.

İyi bir Seo uzmanı stratejisi yaptığı tüm seo çalışmaları için farklı bir strateji geliştirebilmelidir. Çünkü her özel durum farklı prosedürler gerektirir. Ezber Seo bilgileriyle yapılan çalışmalar nadiren iyi sonuçlar verir. İyi bir Seo uzmanını kötüsünden ayıran özellik her bir farklı duruma özgün çözümler getirebilme yeteneğidir.

 ✅ Seo Uzmanına Danış 

Eylem: Kapsamlı Profesyonel Seo Çalışması

Ve geldik işin bilimsel kısmından zanaat aşamasına! Elimizde şu an şu verileri biriktirmiş bulunuyoruz:

 • Arama motorlarında yükselmek için nasıl bir web sitemiz olmalı?
 • Bizim sitemizin eksikleri ve yanlışları neler?
 • İzlenecek en etkili Seo stratejisi hangisi?

Bu önemli verilerle Seo işinin yarısını bitirdik sayılır. Geriye planlı yoğun bir Seo kampanyası yürütmek kalıyor. Bu planı yürütürken Seo işinin bir süreç olduğunu unutmayalım. Organik yollarla sürece yayılmış ve doğal bir çalışma yürütmeden kalıcı bir başarı elde edemeyiz. Bu nedenle önce hedefimizi tekrar gözden geçirelim.

Seo çalışmamızın hedefi nedir? : Yapığımız Seo çalışması ile aslında biz arama motorlarına sitemizin kaliteli içerikli, faydalı ve tam olarak kullanıcıların aradığı şey olduğunu anlatmak istiyoruz. Bu izlenimi vermek için de 3 ayrı başlıkta toplanabilecek Seo faaliyetlerini devreye sokuyoruz. Bunlar:

Site ici Seo Calismasi

i) Site İçi Seo Çalışması :

Site içi Seo çalışmaları site içeriklerinin arama motoru kriterlerine göre düzenlenmesidir. Site içindeki metinsel, görsel ve meta içeriklerin hedeflenen anahtar kelimelere göre düzenlenmesidir. Site içi Seo çalışması konusunda daha ayrıntılı bir yazımız var göz atmanızı tavsiye ederiz. Burada başlıklar halinde bu çalışmaların hemen her site için gerekli olan bir kısmını listeleyelim:

 • Anahtar Kelime analizindeki bulgulara göre site içeriklerinin Seo uyumlu bir şekilde düzenlenmesi
 • Daha kısa vadede sonuç verebilecek uzun anahtar kelime hedeflemeleri (long tail)
 • Google arama sonuçlarında hedeflediğimiz anahtar kelimelerde üst sıralarda listelenen rakip sitelerin içerik ve backlink analizi (Bu analiz sayesinde üst sıralarda listelenmek için nasıl bir strateji belirlenmesi gerektiğini belirliyoruz.)
 • Google Webmaster Tools, Google Analytics, My Business ve diğer Google menşeili ürünlerin site için kurulumu (Bunlar hem sitenin trafiğini analiz etmek için hem de Seo optimizasyonu için gerekli araçlardan en önemlileri)
 • Anahtar kelimeler ve rakiplerin analizini takiben içeriklerinizde kullanılan anahtar kelimelerin ve bağlamsal metinlerin düzenlenmesi (tüm site içi metinlerin Seo uyumlu hale getirilmesi)
 • Sitenizdeki ana içerikleri destekleyecek yeni alt içerikler oluşturulması ve bunların ana içeriklere bağlanması (örneğin yapılmış projelerinizi açıklayan sayfalar yapıp bunları ana kategori içeriklerine bağlamak iyi sonuçlar verecektir)
 • Meta Etiketler ve Meta Başlıkların çeşitlendirilip düzenlenmesi (Bu bölümde Google’ın sitenizin içeriklerini tanımasını sağlıyoruz, bu çalışma ayrıca arama sonuçlarında göründüğünüzde tıklanma oranını da arttırmaya yöneliktir)
 • Resim etiketlemeleri (meta, alt, ve başlık etiketleri)
 • Sayfaların önem sırasına göre hiyerarşisinin düzenlenip buna uygun piramit bir yapı oluşturulması (yukarıda bahsettiğimiz alt içerikler piramidin tabanını, asıl içerikler de üst kısmını oluşturacak şekilde düzenlenmesi)
 • Ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesini sağlayacak düzenlemeler (sitenize giren ziyaretçilerin sayfa gezme sayısı ve sitede kalma süreleri Google sıralamanız için en önemli referanslardan biridir)
 • Site içeriğini zenginleştirecek yeni eklemeler yapılması (blog yazıları, videolar, haberler, duyurular, görseller ve siteyi kullanıcılar için çekici hale getirebilecek her türlü içeriğin Seo uyumlu bir şekilde yayınlanması)

Kurumsal Seo Paketi 

Bunlar dışında ek olarak:

 • Mobil cihazlarda yapılan aramalar için Mobil SEO çalışmalarına yönelik içerikler
 • İçerik ara başlıklarının düzenlenmesi
 • Site içeriklerini bağlama oturtacak dışa dönük bağlantılar
 • Lokal aramalarda sıralama geliştirmek için, yerel içerik düzenlemeleri
 • Schema.org Yapısal veri işaretlemeleri yoluyla arama motorlarının sitenizi daha iyi anlamasının sağlanması
 • Robot.txt düzenlemeleriyle arama motoru botlarının sitedeki gezinme performansının arttırılması
 • URL yapılarının anahtar kelime hedefleriyle uyumlu hale getirilmesi
 • Site haritası oluşturulması

ii) Site Dışı Seo Çalışması :

Backlink Site disi Seo calismasi

Site dışı Seo çalışmalarında sitenize dışarıdan iyi referanslar oluşturmak hedefleniyor. Henüz çok fazla backlink’e sahip olmayan siteler için  için aşağıdaki maddelerle başlayıp, zamanla giderek artan sayıda kaliteli çalışmalar yapılırsa daha doğal ve inandırıcı bir seyir izlediği ve arama motorları gözünde daha fazla değere sahip olduğu tecrübeyle sabittir. Bu nedenle backlink çalışmalarını sürece yayarak ve düzenli bir şekilde yapmak gereklidir. Sitenize bir günde yüzlerce link bağlanıp, sonrasında 1 ay hiç link bağlanmıyor oluşu doğal olarak şüphe çeken bir durumdur. Bunun yerine düzenli olarak her gün veya gün aşırı doğal bağlantılar kurulmalıdır. Bu alanda yapılacak Seo çalışmaları özetle:

 • Siteniz ve uzmanlık alanınızla alakalı mecralarda bağlantı oluşturma çalışmaları
 • Google Benim İşletmem (My Business) optimizasyonu
 • My Business Yayınları (işletmenizle ilgili yazıları öne çıkaran yeni Google uygulaması)
 • My Business Yorumlar ve Soru-Cevap Kullanımı ( “İşletmeye bir soru sorun” kısmı da

Google’ın yeni uygulamaya koyduğu ve önem verdiği bir alan)

 • Site Haritası Oluşturma ve büyük arama motorlarında yayınlama
 • Youtube kanalı ve siteye yönlendirmeler
 • Ticaret alanınızla ile ilgili sitelerde veya internet sayfalarında referans oluşturma
 • Yerel işletme sitelerine kayıt
 • Lokal aramalarda trafik sağlayacak bağlantılar kurma
 • Google Zengin Kartlar için İçerik Düzenlemesi ve Yapısal Veri İşaretlemeleri

Bu aşamalar sonrasında daha ileri düzeyde kaliteli backlink oluşturma çalışmaları başlar ve düzenli olarak devam eder.

iii) Teknik Seo Çalışmaları :

Teknik Seo Çalışmaları

Teknik Seo çalışmaları daha çok sitenizin kodlarının temizliği, gereksiz yüklerden kurtarılması, hız ve performans geliştirici pratikler, SEO açısından zararlı pratiklerin yok edilmesi gibi sitenin görünmeyen kısmı ile ilgili çalışmalardır. Teknik çalışmalar sonrası, site performansını çok boyutlu olarak ölçen online araçlarda da yüksek puanlar elde edilir. Bu çalışmalardan bazıları:

 • Sitede kullanılan Javascript, CSS, ve HTML kullanımını iyileştirme
 • Sayfaların oluşturulması sırasında gerekli fonksiyon sayı ve hacmini minimize etme
 • Resim, video ve diğer içeriklerin performans optimizasyonu
 • Tarayıcı önbellekleme kullanımı
 • Mobil cihazlarda performans arttıracak mobil altyapı düzenlemeleri
 • Kurulumdan gelen gereksiz öğelerin temizlenmesi ve ekstra yük getiren öğelerin çıkarılması
 • SEO’ya kötü etkide bulunan kırık bağlantılar, kötü 404 sayfaları ve yanlış yönlendirilmiş sayfalar gibi faktörlerin temizlenmesi
 • Sayfa yüklenme hızını arttıracak diğer çalışmalar (HTTP2 kullanımı, server yükünü azaltma veritabanı bakımı, PHP iyileştirmeleri vs..)
 • Ana sunucu (server) tarafından yapılandırılacak iyileştirmelerin yönetimi

Seo Paketlerini İncele 

Çalışma Sonuçları

Bahsettiğimiz Seo çalışmaları, tüm yapılan çalışmaların yalnızca genel hatlarını ortaya koymakta. Her web sitesi çalışmalar sırasında belli zorluklar ve aynı zamanda belli avantajlar karşımıza çıkarıyor ve yapılan çalışma daha da detaylı bir hal alıyor.

Bu Seo çalışmaları sonucunda sitenizin içerik kalitesi, teknik altyapısı, kullanıcı deneyimi ve tabi en önemlisi arama motoru sıralamaları günden güne yükseliyor. Sitenizi üst sıralara taşıyor ve sizi üst sıralarda kalıcı yapacak önlemlerle yerinizi sağlamlaştırıyoruz. Seo Çalışması Sonuçları

Yaptığımız Seo çalışmaları ile hizmet verdiğimiz web sitelerini bugüne kadar yüzlerce anahtar kelimede ilk üç sıraya ve çok daha fazla kelimede ilk sayfaya çıkardık. Ve bu süreçte kendimizi hep güncelledik. Bundan 5 yıl önceki çalışma şeklimiz ile şimdiki arasında bile çok fazla fark var. Arama motoru algoritmaları değiştikçe biz de yeniden öğreniyor ve yeniden uzmanlığımızı teste tutuyoruz. Fakat temel prensip olarak doğal Seo çalışmalarından ve etik Seo pratiklerinden hiç şaşmadık.

Siz de sitenizi bize danışın ve kapsamlı bir Seo stratejisi ile arama motorlarında adım adım yükselin.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 oy verilmiş, ortalama: 5.00 içinden 5)

Loading...