Google Zengin Kartlar (Rich Snippets) – SEO’da Bir Adım Önde

google-zengin-kartlar-rich-snippets

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Nedir?

Zengin Kartlar (Rich Snippets), site geliştiricilerin HTML kodlarına ekleyebilecekleri sayfa içerikleri hakkında yapılandırılmış veri biçimlendirmesini tanımlamak için kullanılan terimdir ve bu da arama motorlarının web sayfalarının ne tür bilgileri içerdiğini daha iyi anlamasına izin verir. Yani sitenizdeki verileri yapılandırılmış veri biçimleri ile işaretleyerek arama motorlarına sayfayı oluşturan bileşenleri daha düzenli bir şekilde tanımlamanıza olanak sağlayan bir uygulamadır. Başta Google olmak üzere, büyük arama motorları bu konuyu bir adım daha ileri götürmüş ve artık bu zenginleştirmeyi daha zengin arama sonuçlarını sunarak kullanıcıların aradığı bilgiyi daha kolay bulmalarına olanak tanıyan şekilde kullanmaya başlamıştır.

>>> Zengin Kartlar Konusunda Yardıma Mı İhtiyacınız Var? Hemen Bize Ulaşın >>>

Zengin kartların (veya schema.org biçimlendirme türündeki yapılandırılmış veriler) kullanılması hiçbir şekilde zorunlu değildir, ancak arama motorlarına, kullanıcılara ve site geliştiricilerine biraz sonra bahsedeceğimiz çeşitli faydalar sağlar.

Normal koşullarda Google’da bir arama yaptığınız zaman arama sonuçları listesinde site başlığını, URL’sini ve sayfaya atanmış meta açıklamasını görürsünüz. Örneğin “Dere Otlu Poğaça Tarifi” aramasında aşağıdaki resim normal arama sonucu olarak görünmektedir.

google-arama-sonucu-ornegi-resim

Normal bir arama sonucu

Zengin Kartlar kullanarak sayfa içeriği yapısal olarak arama motorlarına tanıtıldığında ise diğer örnekte görebileceğiniz gibi içerikle ilgili daha fazla şey anlatan bir arama sonucu listelenebilmektedir. Bu sonuçlara Zengin Sonuç denmektedir. Bu örnekte sayfayı ziyaret etmiş insanların puanlamaları, tarifi verilen poğaçanın resmi gibi detaylar Zengin Kart yani Rich Snippets uygulanmasının yalnızca bir örneğidir. Değişik konulardaki aramalarda giderek daha sık karşımıza gelen bu tip arama sonuçları daha dikkat çekici olduklarından tıklanma oranları da daha yüksektir ve bu nedenle SEO açısından da daha iyi sonuçlar vermektedir. Yani yapılandırılmış verilerle işaretlenen sayfalar, daha üst sıralarda çıkmaya daha meyillidirler.

google-zengin-kartlar-arama-sonucu-ornegi-12resim

Google’da listelenen Zengin Kartlar ile tanıtılmış bir içeriğin Zengin Sonuç olarak Gösterimi

Arama Motorları Niçin Zengin Kartlar /Rich Snippets)’ı Sever?

Arama motorları Zengin Kartlar kullanımını özellikle teşvik etmektedirler, çünkü bu sayede web sayfalarının içeriğini daha iyi anlama şansına ve dolayısıyla kullanıcılara aramalarıyla en yakından alakalı sonuçları getirebilme şansına sahip olurlar.

Bir Diğer Yazımız >>  Garantili SEO Hizmeti

Peki sayfa içindeki veriler Zengin Kartlar yoluyla arama motorlarına nasıl iletilir? Bu kullanılan HTML kodu içerisinde hangi öğenin ne içerikle doldurulduğunun işaretlenmesiyle mümkün olabilmektedir. Yani üstteki örneğimize dönersek, sayfamızdaki hangi öğenin poğaça resmi, hangisinin kullanıcı yorumu, hangisinin ise poğaçanın tarifi olduğunu arama motorlarına işaret ederek indeksleme sürecine katkıda bulunmuş olunur.

Böylelikle yapısal verileri onaylanmış sayfalar, arama motorları tarafından gönül rahatlığı ile Zengin Kart sonuçları şeklinde listelenebilmektedir.

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Internet Kullanıcılarına Ne Sağlar?

Örneğimizdeki gibi bir yemek tarifi aradığımızı varsayalım Bir internet kullanıcısı olarak Google bize arama sonuçlarında hem tarifi verilen yemeğin resmini, hem de bu tarifi oylamış olan insanların puanını bize sağladığında aradığımız tarifi 5-10 ayrı tarifi okuyup bulmaktansa, sadece birkaç sayfa gezerek bulma şansımız artar. Çünkü resmini gördüğümüz içerik bizim istediğimiz şeye benziyor mu konusu önemli bir kıstastır. Aynı şekilde o tarifi deneyip oylamış insanların fikri de öyle.

Zengin Kartlar sayesinde, aramasını yaptığımız şeyleri çok daha etkili bir şekilde bulabileceğimiz için bu uygulama internet kullanıcıları için güzel bir özelliktir.

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Sitenizin SEOsu için bir Fırsat mı?

Yapılandırılmış veri işaretleri kullanarak sitenizi arama motorlarında diğer sayfalara göre daha görünür kılabilirsiniz. Sitenizin içerik türlerine göre değişik yapılandırmalar kullanıp, sayfanızın arama sonuçlarında daha detaylı ve daha göze çarpıcı listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Zengin Kartlar ile arama sonuçlarında listelenmek SEO açısından da oldukça etkili bir çözümdür. Google’ın sayfanızın tıklanma oranını önemli bir sıralama ölçütü olarak kullandığından bahsetmiştik. Tam da bu yüzden, tıklanma oranınızı bu şekilde arttırarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda listelenme şansınızı arttırmak mümkün.

Ayrıca kullanıcılara sitenizin içeriğinin kaliteli ve faydalı bir içerik olduğunu bu yolla göstermiş olacağınızdan kullanıcı deneyimi ve SEO açısından da rakiplerinize bu yolla fark atabilirsiniz. Peki hangi tür veriler için yapısal işaretleme yapabilirsiniz?

Zengin Kartlar (Rich Snippets) Hangi İçerik Türlerinde Kullanılabilir ?

Zengin kartlar için bir çok içerik türünü yapısal veri işaretlemesi yoluyla görünürlüğünü arttırma şansınız var. En sık kullanılan örnekler:

Kişiler: Belirli (tanınmış) kişileri aradığınızda Google’la Bing’in LinkedIn’den daha zengin bilgiler gösterdiğini fark etmişsinizdir. Personel, takım üyeleri ve kuruluşla alakalı diğer kişilerin profillerini içeren herhangi bir web sitesi için benzer sonuçlar elde etmek mümkündür. Desteklenen mülkler arasında isim, unvan, rol, profesyonel bağlar ve iletişim bilgileri bulunur.

Ürünler: yapılandırılmış veri işaretlemesinin en önemli kullanımlarından bir tanesi özel çevrimiçi mağazaların özel teklifleri ve ürünleri ile ilgilidir. Mevcut özellikler arasında, ad, resim, marka, açıklama, tanımlayıcılar, fiyat, para birimi, satıcı bilgisi, durum ve miktar ile genişletilebilir tüm incelemeler yer alır. Aynı ürünü birden çok tüccardan sunan çevrimiçi pazarlar, tek bir öğenin fiyat aralığını göstermek için düşük fiyat ve yüksek fiyat kullanabilir.

İşletmeler ve Kuruluşlar: İşletme adı, adres (fiziksel ve URL), telefon numarası, coğrafi konum (enlem ve boylam) ve logoyu içerir.

Tarifler: Tarifler için yapısal veri işaretleri, yemek pişirme ve tarifi koleksiyonlarıyla ilgili web operatörlerinin çanak tipi, inceleme ve hazırlık ve pişirme süresinden kahveler boyutu, kalori gibi beslenme bilgilerine kadar her şeyi içermesine olanak tanıyan birçok özellik sunar.

Etkinlikler: yapılandırılmış veri işaretlemesinin etkinliklerle birlikte kullanılması, yalnızca geçmiş olaylar değil, gelecekteki olaylar için de tasarlanmıştır. Özellikler arasında başlangıç ​​ve bitiş tarihi, süresi, bilet bilgileri ve yer ve mekan bilgisi bulunur.

Müzik: Google şarkılar ve müzik albümleriyle ilgili yapısal veri biçimlendirme için çözümler sunmaktadır. Bu şarkıların önizlemelerine bağlantılar ve tek tek parçalar veya tam albüm satın almak için doğrudan bağlantılar eklenebilir.

Video İçeriği: Bu, web sitenizdeki video içeriğine uygulanır ve süre, lisans, üretim şirketi ve / veya videonun yaratıcısı ve içeriğini belirtmek için kullanılabilir.

Net SEO Uzmanı sunduğu SEO Hizmeti dışında, SEO konusundaki farkındalığı arttırmaya ve genel olarak İnternet'i kullanıcılar için daha iyi hale getirebilecek her çalışmaya da katkı sağlamaya çalışıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Oylanmamış)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Ankara SEO

Garantili SEO Hizmeti

Garantili SEO Konusunda Vaatler ve Gerçekler Birbirini Tutuyor mu? Garantili SEO konusunun…
İçeriği Görüntüle

Websitenizin Hızı SEO için Kritiktir

Kullanıcı deneyiminin SEO için öneminden daha önce bahsetmiştik. Sitenizdeki sayfaların hızı, kullanıcı…
İçeriği Görüntüle
kullancı deneyimi seo çalışması tıklanma oranı etkileri resim

Sitenizdeki Kullanıcı Deneyiminin SEO Çalışması Açısından Önemi

Websiteleri için yapılan SEO çalışmalarının bir çoğu çok belirleyici olan bir faktörü…
İçeriği Görüntüle

Yorumunuzu Paylaşın