Google SEO Optimizasyonu: Temel SEO Teknikleri

Kapsamlı Seo Hizmeti için Analiz Talep Et!

Sektörün En Kapsamlı Seo hizmeti ve en etkili Seo stratejisi için:

Seo Uzmanı » Google SEO Optimizasyonu: Temel SEO Teknikleri

✅ll➤ Her SEO optimizasyonu çalışması en başta Google olmak üzere arama motorları kriterlerine uygunluk kazanmak için yapılır, çünkü Google en yaygın kullanılan arama  motorudur ve sitenize trafik çekmek Google Seo Optimizasyonu kriterleriyle uyumlu bir siteniz yoksa pek de mümkün değildir. Bu nedenle sitenize Google’ın baktığı açıdan bakarak hatalarını bulup gerekli düzeltmelerin yapılması her online web sitesi için bir zorunluluktur. Bu düzenlemeler basitten karmaşığa doğru yapılması gereken çok yönlü SEO çalışmalarını içerir. Güncel SEO algoritmaları ile uyumlu hale getirmek başlı başına bir mesele olsa da her zaman en temel SEO pratiklerinden işe başlanmalıdır ve bu basit düzenlemeler için bir SEO uzmanı olmanıza gerek yoktur.

Google Seo Optizmizasyonu

Google Seo konusunda site içerik yöneticilerinin kullanımına açık bir Google SEO rehberini halihazırda yayınlamıştır ve bu rehber SEO konusunun temel ilkelerini site sahiplerine basit bir dille açıklar aynı zamanda da Google’ın SEO konusunda nelere önem verdiği hakkında bize bir çok fikir verir.  Bu temel SEO prensipleri her web sitesi tasarımcısının ve içerik yöneticisinin asgari düzeyde bilmesi gereken basit kurallardır, ve bu kurallara bağlı kalmamak sitenizin Google sıralamalarını baştan itibaren zedeleyecek bir yaklaşım olur.

Seo nedir ve nasıl yapılır konusunda yazdığımız yazıyı eminiz okumuşsunuzdur. O yazımızda genel olarak arama motorlarına uyumlu web sitesi nasıl yapılmalı ile ilgili temel bilgileri vermiştik. Bu yazımızda daha çok Google’ın SEO konusunda ne gibi hassasiyetleri olduğundan ve dünyanın en çok kullanılan arama motorunun web siteslerini nasıl değerlendirdiğinden bahsedeceğiz.

Seo Fiyatları ve Paketleri || Seo Hizmeti Detayları || Yerel Seo Hizmeti || Hakkımızda

Sitenizin ücretsiz SEO Analizini yaptırmak ister misiniz? Hemen tıklayıp formu doldurun ve bize ulaşın.

 

Başarılı bir Google SEO Optimizasyonu için Temel İlkeler

Başarılı Google arama optimizasyonu (Seo Optimizasyonu) için temel ilkeler yıllar içinde çok da fazla değişmedi diyebiliriz. Aksini iddia edenler olmasına rağmen, Google gerçekten de belirlenmiş kurallara uygun gördüğü çabaları ödülsüz bırakmıyor.

Google’dan Matt Cutts, SEO ile ilgili şunları söylüyor: “Dünyanın en iyi arama motoru olmak, interneti kapsamlı bir şekilde ve derinlemesine taramak, sayfaları indekslemek, sıralamak ve en ilgili olanı ilk sırada kullanıcıya sunmak istiyorsanız belli başlı yapmanız gerekenler var. En temelde Sayfa Değerlendirme Puanı’nı (pagerank) öncelikli belirleyici olarak alıyoruz. Sayfa Değerlendirme Puanı’nız arttıkça – ki bu yüksek güvenilirlikte ve daha çok insanın size referans vermesiyle oluyor – sayfanızı keşfedip gösterme ihtimalimiz de bu oranda artıyor. “Tamamdır, bu sayfa büyük ihtimalle gerçekten alanında yetkin, Sayfa Değerlendirme Puanı yüksek olduğuna göre de bir hayli güvenilir” diyebilmek için Sayfa Değerlendirme Puanı’nı iki yüzden fazla diğer faktörle birlikte sıralama işleminde kullanıyoruz. Yaptığımız şeyi, en alakalı içeriği bulabilmek için bu iki yüzün üzerinde farklı sıralama sinyalini birleştiren gizli bir tarif olarak düşünün.”

 

SEO Hizmetlerimizin Kapsamını ve SEO Paket Fiyatlarımızı İnceleyin

 

seo optimizasyon

On yıl öncesine göre şimdi SEO yapmak çok daha karmaşık süreçleri içeriyor, özellikle belli rekabet alanlarında. Ancak küçük ve orta ölçekli işletmelerin çoğu ileri SEO taktiklerine ihtiyaç duymuyor, çünkü doğrudan rekabet ettikleri işletmeler de bu taktikleri kullanıyor değiller. Bu durum bu işletmeler için SEO konusunda kolay bir rekabet alanı açıyor. Ufak tefek SEO optimizasyonlarıyla, mesela sayfa adı düzenlemesi, ana sayfa metninin yeniden yazılması, sayfaya birkaç güvenilir bağlantı kazanma gibi basit uygulamalarla orta ölçekli bir işletmeyi önemli anahtar kelimelerde arama sonuçlarında en üst sıralara çıkarmak işten bile değil.

Sayfanın alan adının birkaç yaşında olması, Google’da temiz bir sicile sahip olması ve birkaç da organik bağlantısının zaten var olması bu tür siteleri SEO çalışmalarının fazlasıyla verimli olması için bulunmaz derecede avantajlı hale getiriyor. İçerik kalitesiyle birlikte bu etkenler sayfanın otoritesini ve potansiyelini belirliyor ve geriye bu sayfayı Google’ın algılayabileceği şekilde ve SEO uyumlu olarak optimize etmek kalıyor. Sitenin içeriğinin odağını ve derinliğini geliştirmek, anahtar kelime performansını yakından takip etmek ve başlıkları düzenlemek yeterli olabiliyor. Bahsettiğimiz uygulamaların hiçbiri ileri SEO taktiklerini gerektirmiyor.

Aşağıda bahsedeceğimiz temel prensipleri takip ederek pek çok işletme Google’dan müşretiye dönüşecek ziyaretçileri sayfalarına çekebilirler.

-Sitenizdeki her bir sayfanın en azından bir diğer sayfaya bağlantı verdiğinden emin olun.

-Özellikle önemli sayfalarınıza sıklıkla bağlantı verin.

-Anahtar kelime açısından zengin metinlerinizden de önemli sayfalara bağlantılar oluşturun.

-Her bir sayfanın içerik ve diğer unsurlarını mümkün olduğunca özgün kılın.

-Ziyaretçi kazanmak için sitenizi ziyaretçiye göre inşa edin, böylece aralarından bazılarını gerçek alıcıya dönüştürebilirsiniz.

-Bağlantı kurulacak anahtar kelimeleri özenle göz önünde bulunduran içerik oluşturun.

-Hangi sitelerin hangi sayfalarıyla bağlantılı olduğunuzu iyi izleyin, ve çokça bağlantı edinmeye çalışın.

-Trendleri takip edin ve istatistikleri kontrol edin.

-Yinelenen veya zayıf içeriği en aza indirmeye çalışın.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra, sitenize daha fazla trafik istiyorsanız sitenize daha çok ve daha kaliteli içerik ekleyin ve mümkün olduğunca fazla insana sitenizi duyurun.

google seo

301 Yönlendirmeleri kullanmanız gerekebilir, ancak bu da pek ileri bir taktik sayılmaz. Yıllardır gayet işe yarayadığı görülen pek çok temel SEO pazarlama teknikleri mevcut. Pek çok blogda rastlayabileceğiniz ileri düzey SEO tekniklerini uygulayamadığınız için endişelenmek yerine, elinizdekini daha iyi ve daha hızlı hale getirin. Bu çok daha etkili, güvenli ve uygun maliyetli bir yol olacaktır.

 

SEO Uyumlu bir Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Günümüzde Google-Friendly denince, yeterince ulaşılabilir ve popüler olduğu için Google’ın üst sıralara yerleştirdiği, buna karşılık apansız ve görünürde bir sebep yokken bir gün gerilere fırlatmadığı bir web sitesi gelir. Google SEO başlangıç kılavuzunu takip edip adımlar atmış ve beklendiği gibi sıralamada yükselmişsinizdir, ancak bir gün Google’ın sitenizde hoşuna gitmeyen bir şey bulmasıyla sayfanız “istenilmeyen” olarak kategorize edilmiş ve alt sıralara doğru ani bir şekilde gerilemiştir.

Artık bu yalnızca orijinal içerik sağlayıp sağlayamamakla ilgili değil, Google ziyaretçilerine sitenizin sunduğu fonksiyonlarla ve sizin mesleki hedeflerinizle de çok yakından ilgili. Yeni bir web sitesi oluştururken, aklınızda şunların bulunması iyi olur:

-Google’ın sıralamaya koymayacağı bir web sitesi olmamalı. Aslında şöyle bir düşünmelisiniz, Google’ın ilk on sırada gösterdiği sayfalardan daha iyi misiniz, yoksa aynı mısınız? Daha farklı, daha iyi olmanın yollarını arayın.

-Google’ın sitenizi üst sıralarda gösterebilmesi için, size yönlendireceği ziyaretçisinin sitenizden faydalanabilmesi gerekir, ki bu yalnızca ticari bir hedefle ulaşabileceğiniz bir konum değildir.

-Birbirine çok benzeyen veya aynı içeriği tekrar tekrar yayınladığınız için Google size artı puan vermeyecektir. Google’da performans göstermek istediğiniz her bir sayfa için orijinal içerik üretmeye çalışın, ya da en azından başka sitelerde zaten yayınlanmış içeriği sayfalarınıza eklemeyin.

-Ürettiğiniz içeriğin kaynağının yalnızca sizin web siteniz olduğunu Google’ın bildiğinden emin olun. Hatta bunu doğrulamak için Google+ kullanmanız da uygun olacaktır. İnanıyoruz ki bu kriter önümüzdeki yıllarda giderek artan şekilde değerlenecektir.

Rakipleriniz Google SEO kriterlerini daha iyi karşılıyorsa sizden üstte yer alacaktır ve sizin de bunu kabul edip rekabet edebilmek için kendi stratejinizi belirlemeniz gerekir, Google sizin yerinize harekete geçmeyecektir.

-Google’ın sitenizi aramayla “alakalı” olarak görebilmesi için ise kullanılan anahtar kelime ve ifadelerin, sitenizin belli kritik yerlerinde bulunuyor ve tekrar ediyor olması gerekiyor. Bu kritik alanlar şöyledir:

 • Alan adları
 • URL’ler
 • Başlık öğeleri
 • Resim etiketlemeleri
 • Sayfa içindeki metinler

Google’daki sıralamanızı geliştirebilmek için sayfada gizlenmiş öğelerden yararlanmayı düşünüyorsanız, (beyaz sayfaya kullanıcının göremeyeceği beyaz yazılı linkler iliştirmek gibi) Google’ın spam filtresine takılmanız yüksek bir olasılık. Sıralamanızı gerçekten yükseltmek istiyorsanız böyle bir yola sıklıkla başvurmamamızı öneririz.

İyi SEO için temel ilkeler yıllar içinde pek fazla değişme göstermedi. Bu yüzden en başta odaklanmanız gereken oldukça basit SEO uygulamalarıyla basit bir site oluşturmak. Ufak detaylara çok kafa yormasanız da olur, ancak önemli kısımlara yüklenmeniz gerekiyor. Mümkün olduğunca çok orijinal içerik ve özgün sayfa başlıklarıyla sitenizi besleyin. Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamaya çalışın. Google’ın sitenizi tarayacağı gibi sitenizi tarayın, mesela Screaming Frog SEO spider kullanarak, kötü biçimlendirilmiş linkleri, sunucu hatasıyla (500) sonuçlanan şeyleri, bozuk linkleri (400+) ve gereksiz yönlendirmeleri (300+) düzeltin.

Optimizasyon çabuk sonuç alınacak bir süreç değildir ve başarılı bir strateji yıllar içinde değilse bile aylar içinde kendini gösterecektir. Kalitenin oluşturulması zaman alır ve Google’ın 2018’de ödüllendirmeyi hedeflediği de işte bu kalite.

Hededeflere yönelik SEO tekniklerini belirlemek için gereken veriyi oluşturmak da zaman alan bir süreç. Birçok faktör bu süreci etkileyecektir.

 • Siteniz, arama sonuçlarında çıkan ilk 10 siteye kıyasla kaç yaşında?
 • Onlara kıyasla kaç tane bağlantı var?
 • Backlink kalitesi sizinkilerle karşılaştırıldığında nasıl?
 • Size bağlantı veren insanların geçmişi nedir?
 • İnsanların sitenize bağlantı vermek için kullandıkları kelimeler nelerdir?
 • Bir kaynak olarak siteniz ne kadar iyi?
 • Siteniz doğal linkler çekiyor mu (örneğin, iyi bir içeriğe veya mükemmel bir hizmete sahip olabilirsiniz) yoksa Backlink için sadece kendi faaliyetinize mi güveniyorsunuz? 
 • Ne kadar benzersiz içeriğiniz var?
 • Size bağlantı vermesi için herkese ödeme yapmak zorunda mısınız – bu gerçekten riskli – yoksa insanların size bağlantı vermesi için “doğal” ve makul nedenleri olabilir mi?

Google, kaliteli sayfaları organik listelemelerinde kullanıcılarının karşısına çıkarmak istiyor, ancak bu kalitenin oluşturulması ve sonra tanınması zaman alıyor.

İçeriğinizi dengelemek, kaliteli geri bağlantılar oluşturmak ve reddedilen bağlantılarınızı yönetmek de aynı çekilde zaman alacaktır.

Google, organik trafiğin ne kadar değerli olduğunu biliyor ve web yöneticilerinin sayfa sıralamasında çok fazla çaba harcamasını istiyor.

Bir noktada, çevrim içi rekabet etmek istiyorsanız, geri dönen ziyaretçileri memnun etmek için benzersiz bir teklifle kaliteli bir web sitesi oluşturmak zorundasınız – ne kadar erken başlarsanız, o kadar erken sonuçları görmeye başlayacaksınız.

Eğer içerik açısından zengin, tatmin edici bir kullanıcı deneyimine sahip çevrim içi bir marka yaratmak konusunda kararlı olur ve hemen şimdi başlarsanız, emin olun Google organik sıralamada sizi ödüllendirecektir.

Web optimizasyonu, tıpkı diğerleri gibi bir pazarlama kanalıdır ve herhangi bir başarı garantisi yoktur. Ancak aynı şekilde Google AdWords’ün de sunduğu hiçbir garanti yoktur. Bununla birlikte, Adwords kullanımıyla rekabet etmek için gereken maliyetler elbette artacaktır.

Bu yüzden çok çekici olmasına rağmen tüm pazarlama kanalları gibi bu da bir kumar.

İşletmeniz, web siteniz, kaynaklarınız, rekabet gücünüz veya ürününüz hakkında yeterli bilgiye sahip olunduktan sonra bile SEO kazanımlarını hesaplamak son derece zordur çünkü sonuçta kimin nerede yer alacağı konusunda kararı Google veriyor. Çoğu zaman en iyileri sıralamaya almasına rağmen, bazen de kuralları yıkarak bu sıralamayı gerçekleştirebiliyor. Arama pazarlamasında hiçbir şey mutlak değildir.

SEO yatırımınızın sizin için nasıl sonuçlanacağı pek çok şeye bağlıdır, bunlardan biri de ziyaretçileri alıcıya çevirebilme gücünüzdür.

Google SEO Uyumlu bir Site Ne Zaman bir Seo Uzmanına İhtiyaç Duyar?

Yukarıda anlattığımız temel SEO optimizasyon ilkeleri her web master’ın veya site içerik yöneticisinin bilmesi ve uygulaması gereken en temel pratiklerdir. Fakat SEO konusu sürekli güncellenen bir konudur ve algoritmalar yılda bir çok defa yenilenmektedir. Ve en önemlisi SEO sürekli yapılması gereken bir çalışmadır. Ne zaman ki web sitesi trafiğinizin sitenizin hakettiğinin altında olduğunu düşünüyor ve etkili bir SEO optizmizasyon çalışması ile çok daha yukarılara gelebileceğini düşünüyorsanız iyi bir SEO uzmanına ihtiyacınız var demektir. Google SEO uzmanları ile ilgili olarak uyarıcı ve güzel bir yazı yayınlamıştır, okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Özet: Seo Uzmanı Nasıl bir Optimizasyon Hizmeti Vermelidir?

Seo çalışmaları websitelerinin Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda listelenmesi için yapılan çalışmalardır. Arama motorları belli algoritmalar kullanarak kullanıcılara arama sorgularıyla ilişkili sayfaları listelerler. Bu listelerde daha üst sıralarda görünmek her site için daha çok trafik ve daha büyük bir kitleye erişim demektir.

Bir web sitesinin içeriği arama motorlarına ne kadar uygunsa o kadar üst sıralarda yer alma hakkı kazanır. İşte bu arama motorlarına uygun hale getirme işine SEO adı verilir. İyi bir Seo Hizmeti ile güçlendirilmiş siteler, internette rekabetin kıyasıya arttığı günümüzde diğer sitelerden bir adım öne geçer ve daha fazla kişiye ulaşırlar. Bu hem ticari siteler hem de içerik siteleri için geçerli bir durumdur.

Peki Seo Optimizasyonunun içerikleri nelerdir?

Seo hizmeti hem site içeriklerinin optimizasyonunu hem de sayfaların diğer internet sayfalarıyla ideal bir şekilde bağlanıp teknik altyapısının da güçlendirilmesini kapsar.

 • Teknik Seo çalışmaları sayfa hızı, tüm cihazlarda sorunsuz çalışmasının sağlanması, site kodlarının temiz ve hafif hale getirilmesi ve en önemlisi arama motorlarının sitenizi gezerken tüm sayfalara erişebilmesinin sağlanması çalışmalarınnı kapsar.
 • Site içi Seo çalışmaları ise, içerikleri arama motorlarının sevdiği şekilde düzenleme işidir. Anahtar kelime kullanımı, başlıklar, meta etiketlemeler ve tanımlamalar hep site içi Seo çalışmasının birer parçasıdır.
 • Site dışı seo çalışmaları ise, sayfalara internetteki diğer kaynaklardan referans oluşturma çalışmalarıdır. Bu çalışmaların en önemli ayağı siteye bağlantılar oluşturma çalışmasıdır.

Seo Hizmeti özetle bu 3 ayrı alanda yapılan çalışmalardır. Fakat günden güne değişen arama motoru algoritmaları nedeniyle süreklilik gerektiren çalışmalardır.

Google Seo Hizmeti Bir Web Sitesine Ne Kazandırır?

İyi bir Seo çalışması bir web sitesi için paha biçilmez değerdedir. Sitenin sadece arama motorlarında yükselmesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda içerik kalitesini yükseltir ve ziyaretçilerin siteyle daha çok etkileşime girmesini sağlar. Bu örneğin bir ticaret sitesinin daha çok ürün satmasını, bir içerik sitesinin daha fazla yazısının okuyucu ile buluşması anlamına gelir. İyi bir Seo hizmeti almış bir site:

 • Daha kaliteli içeriklere sahip olur
 • Altyapısı sorunsuz ve hızlı çalışır
 • Site içi içerik yapısı kusursuzlaşır
 • Daha yüksek tıklanma oranları yakalar
 • Ziyaret eden kişi sayısı artar
 • Sosyal Medyada daha çok paylaşım kazanır
 • Sıralamalarda yukarı sıralara çıkar
 • Böylelikle de kalıcı bir şekilde reklam yapmış olur.

SEO Uzmanı sunduğu Google SEO Hizmeti dışında, SEO çalışması konusundaki farkındalığı arttırmaya ve genel olarak İnternet'i kullanıcılar için daha iyi hale getirebilecek her çalışmaya da katkı sağlamaya çalışıyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oy verilmiş, ortalama: 5.00 içinden 5)

Loading...

Net SEO Uzmanı

Türkiye'nin en deneyimli ve yenilikçi SEO Uzmanı ile arama motorlarında sıralamanızı yükseltin, marka itibarınız artsın ve ziyaretçi sayınız tavan yapsın.

Siteniz için
Ücretsiz SEO Analizi

Profesyonel SEO Uzmanımızın websiteniz için önerilerini duymak ister misiniz? Sizin için hemen ücretsiz bir ön çalışma yapıp raporlayalım! 

SEO Blog Yazıları

Hepsini Gör
Kurumsal SEO Uzmanı

Kurumsal SEO Uzmanlığı Ne Nitelikler Gerektirir?

Kurumsal Seo Uzmanı Asgari Nitelikleri Kurumsal Seo uzmanınızı değerlendirirken hangi konularda uzmanlıkları…
İçeriği Görüntüle
Anahtar Kelime Araştırmasi Seo Calismasi

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber

SEO için Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılmalı: Nihai Rehber SEO dünyasında sıralama…
İçeriği Görüntüle
Google Algoritma Güncellemeleri

Temmuz Ayı Seo Gelişmeleri: Google’dan İki Önemli Güncelleme

SEO’nun baş aktörü Google, temmuz ayında 2 kritik güncelleme paylaştı. Bunlardan ilki…
İçeriği Görüntüle
Seo Sözlüğü

SEO Sözlüğü – Yeni Başlayanlar İçin

Her alanın olduğu gibi SEO alanının da kendine özgü bir terminolojisi bulunmaktadır.…
İçeriği Görüntüle